Amellett, hogy számos fém (nátrium, kálium, kálcium, stb.) szervezetünk elengedhetetlen építőeleme, sok fém annak ellenére, hogy önmagában nem képez veszélyt a szervezet számára, képes immunreakciókat elindítani.
A szervezetünk válasza sokszor a fémmel való találkozás formájától, illetve a fém mennyiségétől függ. Bizonyos fémek esetén nagy mennyiségű belélegzése, avagy érintése helyi irritatív gyulladásos folyamatokat indít el, azonban kisebb adag sem mindig veszélytelen. Az allergiás folyamatok beindításához sokszor pár mikrogramm mennyiség elegendő. A háttérben legtöbbször I-es vagy IV- es típusú allergiás reakció, illetve autimmun válasz áll.
A fémallergia leggyakoribb formája a kontakt dermatitis. Az európai népesség több mint 10%-a, döntően a hölgyek, Ni allergiás.Egyéb allergiát okozó fémek lehetnek többek között a kobalt, a réz, a króm, a palládium, a platina, a higany, az arany. Legtöbb irodalom azonban a nikkel-allergiáról elérhető, ahol erős bizonyítékok szólnak a nikkel specifikus T sejtek patogenezisben betöltött központi szerepéről. A többi fém esetén a mechnizmus hasonló lehet.
Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.
A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciál diagnosztikája címmel rendezi meg márciusi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ.