Anyajegynek nevezünk minden olyan bőrjelenséget, melyek éles határúak, maradandó jellegűek, színük vagy felszínük eltér a környező bőrétől. Anyajegy mindenkin, minden korosztályon megtalálható, méretük, számuk változó, valakin nagyon sok van, valakin pedig csak elvétve található. Fontos, hogy évente bőrgyógyásszal ellenőriztessük az anyajegyeinket, mert akár bőrrák is kialakulhat, mely korai stádiumban az esetek nagyrészében kezelhető.
Az anyajegy és a melanoma elkülönítése
Hasonlóságok az anyajegy és a melanoma között
Anyajegy és melanoma: mikor kell az eltávolítás mellett dönteni?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Anyajegynek (nevusnak) nevezzük a bőrön születéskor meglévő vagy később kialakuló, a bőrtől színében vagy szerkezetében élesen elkülönülő jóindulatú elváltozásokat. Az anyajegyek közül leggyakoribbak a festéksejtes típusok. Az anyajegyek bizonyos típusaiból rosszindulatú daganat, melanoma malignum indulhat ki.
Erre felhívhatja a figyelmet az anyajegy megváltozása, például nagyobbodása, színbeli változása, vagy szubjektív panaszok (viszketés, fájdalom) jelentkezése. Amennyiben ezt észlelné, haladéktalanul keressen fel az anyajegyek kezelésében járatos bőrgyógyászt!
A rosszindulatú bőrdaganat kialakulása a bőr rendszeres ellenőrzésével megelőzhető, vagy igen korai állapotban észrevehető. Ez nagyon fontos, mert korai esetekben teljes gyógyulás lehetséges: minél korábban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A bőrgyógyászati anyajegyszűrés évente javasolt.
Az anyajegyek különböző típusait különböztetjük meg:
Születéskor vagy gyermekkorban keletkeznek, általában a napnak kitett helyeken jelennek meg. Ritkán válnak rosszindulatúvá, de akinek 50-nél több anyajegye van, magasabb a melanoma előfordulásának kockázata.
A testen bárhol megjelenhet, a többi anyajegynél általában nagyobb és színe is többféle lehet. Olykor rosszindulatú melanomává válhatnak.
Ritka anyajegy fajta, általában nem rosszindulatú, de kinézetre sokszor hasonlíthat a melanomához. Gyakran javasolt az eltávolítása. Gyorsan nő.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A melanoma a bőr pigmentsejtjeiből (melanociták) kiinduló rosszindulatú daganat, amely az egyik legveszélyesebb bőrrák típus. A veszélyessége abból adódik, hogy gyorsan és szinte bárhová adhat áttétet.A melanociták felelősek a bőr színének kialakításáért, és amikor ezek a sejtek elrákosodnak, melanoma alakul ki. A melanoma leggyakrabban a bőrön jelentkezik, de ritkán előfordulhat a szemekben (uvealis melanoma), a köröm alatt, illetve ritkán a belső szervekben is, például a nyálkahártyákon, vagy az agyhártyákon.
Főbb jellemzői és tünetei:
Kockázati tényezők:
Megelőzés és korai felismerés:
A melanoma korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez. Ha bármilyen gyanús elváltozást észlelünk a bőrünkön, forduljunk orvoshoz mielőbb. Kapcsolódó cikkünk
Milyen naptejet válasszunk?
Vásárlás előtt jó, ha tudjuk, hogy mit is jelent az SPF, mire való a széles-spektrumú védelem, és persze az sem árt, ha a saját bőrtípusunkkal tisztában vagyunk. A napvédelemhez dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa ad tanácsokat.
Az anyajegy és a melanoma elkülönítése rendkívül fontos, mivel az anyajegy többnyire ártalmatlan, míg a melanoma egy súlyos, rosszindulatú daganat. Az anyajegy és a melanoma megkülönböztetése az alábbi szempontok alapján történhet. Ezeket a szempontokat korábban a melanoma leírásánál már használtuk, azonban az összehasonlítás során is ezeket a szempontokat figyelembe véve lehet a legobban elkülöníteni az anyajegyet és a melanomát:
Az anyajegy és a melanoma közötti különbségek felismerése érdekében az ABCDE szabály segíthet:
A fenti jelek figyelembevétele segíthet az anyajegy és a melanoma közötti különbség felismerésében. Ha bármilyen gyanús változást észlelünk, azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz, hogy a melanoma korai szakaszban felismerésre kerüljön, és megkezdődhessen a megfelelő kezelés.
Az anyajegy és a melanoma között vannak bizonyos hasonlóságok, amelyek miatt néha nehéz megkülönböztetni őket. Mind az anyajegy, mind a melanoma a bőr pigmentsejtjeiből (melanociták) származik. Az anyajegy és a melanoma gyakran hasonló színekben jelenhet meg, mint a barna vagy fekete. Mind az anyajegy, mind a melanoma lehet lapos vagy kiemelkedő a bőr felszínén. Az anyajegy és a melanoma egyaránt előfordulhat a test bármely részén, beleértve a napnak kitett és nem kitett területeket is. Az anyajegy és a melanoma vizsgálata során mindkettőt figyelni kell az esetleges változások miatt, mivel az anyajegyek is mutálódhatnak és melanomává alakulhatnak. Mind az anyajegy, mind a melanoma esetén fontos a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés a korai felismerés és kezelés érdekében.
Az anyajegy és a melanoma eltávolítása között jelentős különbségek vannak, és a döntés, hogy mikor kell eltávolítani, több tényezőtől függ. Az anyajegy eltávolítása gyakran esztétikai okokból vagy kényelmetlenség miatt történik, míg a melanoma eltávolítása életmentő beavatkozás a tumor gyors áttétadása miatt.
Mikor kell az anyajegy eltávolítása mellett dönteni:
Mikor kell a melanoma eltávolítása mellett dönteni:
Az anyajegy és a melanoma eltávolításának döntése mindig orvosi konzultáció alapján történjen. Bőrgyógyász szakértői véleménye szükséges annak eldöntéséhez, hogy egy anyajegy eltávolítása indokolt-e, különösen akkor, ha fennáll a melanoma gyanúja. A korai felismerés és beavatkozás a melanoma esetében létfontosságú lehet, míg az anyajegy eltávolítása gyakran preventív vagy esztétikai célokat szolgál. Hogyan zajlik az anyajegyeltávolítás? - Anyajegyszűrő Központ Teljes testtéréképes anyajegyszűrés - Anyajegyszűrő Központ Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A megelőzés legfontosabb eszközei a bőr rendszeres önvizsgálata és a rendszeres bőrgyógyászati anyajegyszűrés. A szakavatott bőrgyógyász számára sokszor már az anyajegy szabad szemmel történő vizsgálata árulkodik a jó- vagy rosszindulatúságról. Gyakori eset azonban, hogy az elváltozásról csak speciális bőrmikroszkóp, úgynevezett dermatoszkóp segítségével dönthető el, hogy el kell-e távolítani. Amennyiben az bőrelváltozást (anyajegyet) el kell távolítani, minden esetben szövettani (mikroszkópos) vizsgálat alá kell vetni azt, és így pontosan meghatározható, hogy anyajegyről vagy daganatról van-e szó. A festékes anyajegyeket sebészi úton, kimetszéssel kell eltávolítani. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben, néhány perc alatt elvégezhető, a keletkezett sebszéleket pedig varratokkal egyesítik. Az egyéb úton, például lézerrel, kikaparással, stb. történő anyajegy-eltávolítás nem ajánlott. Az eltávolított mintát minden esetben szövettani vizsgálatnak kell alávetni.Téma szakértői
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.