Az anyajegyek mindannyiunk életének részei, de vajon tudjuk-e, mikor kell komolyan venni őket? Az anyajegyek ártalmatlan bőrelváltozások, de olykor figyelmeztető jelek lehetnek a bőrrák korai stádiumára. Az anyajegyeltávolítás nemcsak kozmetikai szempontból fontos, hanem életmentő is lehet, ha időben felismerjük és eltávolítjuk a gyanús elváltozásokat. Ismerje meg, mikor válik szükségessé az anyajegyeltávolítás, milyen módszerekkel végezhető el, és hogyan őrizheti meg bőre egészségét!
Mit jelent az anyajegyeltávolítás?
Mikor válik szükségessé az anyajegyeltávolítás?
Hogyan történik az anyajegyeltávolítás?
Mennyi időt vesz igénybe az anyajegyeltávolítás?
Milyen esetben van szükség szövettani vizsgálatra az anyjegyeltávolítás során?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az anyajegy, orvosi nevén naevus, egy jóindulatú bőrelváltozás, amelyet a bőr pigmenttermelő sejtjeinek, a melanocitáknak a felhalmozódása okoz. Az anyajegyek lehetnek veleszületettek vagy később kialakulók, és megjelenésük, színük, méretük változatos lehet. Általában barnás vagy fekete színűek, de előfordulhatnak vöröses vagy rózsaszínes árnyalatban is.
Az anyajegyek megjelenését különböző tényezők befolyásolhatják, mint például a genetikai hajlam és a napfény hatása. Bár az anyajegyek többsége ártalmatlan, fontos figyelemmel kísérni őket, mivel ritka esetekben rosszindulatúvá válhatnak, például melanoma, az egyik legagresszívebb bőrrák típusa formájában.
Az anyajegyek vizsgálatánál a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:
Ha bármilyen változást észlelünk egy anyajegyen, vagy új, szokatlan kinézetű anyajegy jelenik meg, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az anyajegyeltávolítás egy olyan orvosi beavatkozás, amely során egy anyajegyet távolítanak el a bőrfelületről. Az anyajegyeltávolítás különböző módszerekkel történhet, attól függően, hogy miért van szükség az anyajegyeltávolításra, valamint az anyajegy típusa és elhelyezkedése alapján. Az anyajegyeltávolítás gyakran orvosi okokból történik, például ha az anyajegy gyanúsnak tűnik, változik a mérete, alakja, színe, vagy viszket, fáj, vérzik. Ilyenkor az anyajegyeltávolítás után az anyajegyet szövettani vizsgálatra küldik a patológusoknak, akik megfestik a mintát és mikroszkóp alatt megvizsgálják, hogy kizárják a rosszindulatú elváltozásokat, mint például a melanomát, vagy a bőr laphámkarcinómáját.
Az anyajegyeltávolítás kozmetikai okokból is történhet, ha az anyajegy esztétikai szempontból zavaró, vagy olyan helyen van, ahol könnyen irritálódik például a ruhák miatt, a melltartópánt dörzsöli, vagy a borotválkozásnak kiett helyen található.
Az anyajegyeltávolítás többféle módszerrel végezhető:
Az anyajegyeltávolítás után az orvos utasításait követve kell ápolni a sebet, hogy a gyógyulás zökkenőmentes legyen. Az anyajegyeltávolítás helyén heg maradhat, de ez idővel halványulhat. Az anyajegyeltávolítás tehát egy fontos eljárás lehet mind egészségügyi, mind esztétikai szempontból. Kapcsolódó cikkünk
Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolítása?
Az ősz és a tél ideális időszak arra, hogy az évente javasolt anyajegy szűrést elvégeztessük. Ha a bőrgyógyász a vizsgálat során gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolítását. A beavatkozás menetéről dr. Gyarmati Csaba plasztikai sebész, a Dermatica orvosa ismertette.
A daganatos betegségek mindegyikére igaz, hogy idejében felismerve javulnak a gyógyulás esélyei, így van ez a melanoma vagy a bőrrák esetében is. Ezért nagyon fontos az otthoni önellenőrzés és az évente elvégzett anyajegy vizsgálat.
Ha az anyajegyben a következő elváltozások észlelhetők, akkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni:
Az anyajegyeltávolítás folyamatát mindig bőrgyógyászati vizsgálat előzi meg, amely során az orvos megállapítja, hogy az anyajegy eltávolítása szükséges-e. A bőrgyógyász az anyajegyet dermatoszkóppal vizsgálja meg, ami egy speciális nagyító eszköz, és ha bármilyen gyanús jelet talál, az anyajegy eltávolítását javasolja. Az anyajegyeltávolítás során az anyajegyet szövettani vizsgálatra küldik, hogy kizárják a rosszindulatú elváltozások jelenlétét.
Ha valakinél a rosszindulatú elváltozás megjelenik, fontos az anyajegy azonnali eltávolítása, kimetszése a bőrből, mielőtt az agresszíven terjedő, gyorsan áttéteket képző ráktípus továbbterjed a nyirokcsomókra.
Az anyajegyeltávolítás többféle módszerrel történhet, és a választott módszer az anyajegy típusától, méretétől és elhelyezkedésétől függ. Az alábbiakban részletesen bemutatom, hogyan történik az anyajegyeltávolítás a különböző technikák alkalmazásával:
Sebészi kimetszés:
Lézeres eltávolítás:
Elektrokauterizáció:
Fagyasztás (krioterápia):
A sebre steril kötés kerül, melyet víz, szennyeződés nem érhet. A páciensnek csak óvatosan szabad tisztálkodnia, és a fokozott izzadás miatt a sportot a teljes gyógyulásig kerülni kell. A varratszedésre testtájtól függően, egy-három hét múlva kerül sor.
A szövettani lelet a beavatkozást követően egy hét múlva készül el. Ennek eredménye alapján történik a további teendők megbeszélése a szakorvossal.
Az anyajegyeltávolítás időtartama az alkalmazott módszertől függően változik. Sebészi kimetszés esetén általában 30-60 percet vesz igénybe, míg a lézeres eltávolítás 15-30 perc alatt elvégezhető. Elektrokauterizációval az anyajegyeltávolítás 15-30 percig tart, míg fagyasztás (krioterápia) esetén mindössze 5-10 perc szükséges. A gyógyulási idő módszertől függően néhány naptól néhány hétig terjedhet. Ez a melanoma 5 különböző formája-Anyajegy Központ Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától-Dermatica Központ Anyajegyből szőrszál kihúzása - problémát jelenthet-e?-Anyajegy KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A bőrnövedékek eltávolítására több módszer is létezik: fagyasztás, lézer, kiégetés és sebészi eltávolítás. Anyajegyek eltávolítására ez utóbbi az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. A többi eljárással nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és így eltávolításra kerül-e biztosan az egész anyajegy. A sebészi kimetszéssel, ezzel szemben pontosan követni lehet az anyajegy vonalát, így a feltétlenül szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb terület nem kerül eltávolítása.
Egy másik fontos érv az anyajegy kimetszése mellett, hogy a beavatkozás után az eltávolított bőrszövetet minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni. Ez azért lényeges, mert csak így állapítható meg ténylegesen a melanoma diagnózisa. Az első három eltávolítási mód esetében az érintett szövet megsemmisül, így ha a kezelés előtt nem történik mintavétel az anyajegyből, akkor nem lehet a szövetvizsgálatot elvégezni.
Különösen az arcon, dekoltázs területén lévő anyajegyek esetében fontos szempont még az esztétika, a műtéti heg a kimetszés során lesz a legkisebb, ám hozzá kell tenni, hogy a kozmetikai eredmény függ az orvos gyakorlatától, figyelmességétől, a varrási technika megválasztásától és attól is, hogy a páciens mennyire vigyáz a műtéti területre.
Anyajegyszűrő központunkban dolgozó sebész szakorvosok rendkívül nagy tapasztalattal rendelkeznek az anyajegy eltávolításában, így keressék őket bizalommal!Téma szakértői
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.