Az atópiás dermatitisz a csecsemőknél, kisgyermekeknél az egyik leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati megbetegedés. A jóléti államokban igen magas százalákban jelentkezik, hazánkban a felmérések szerint a 19 év alatti korosztály közel 20%-át érinti. Ha ez a kórkép felnőtt korban is megmarad, akkor valódi atópiás dermatitiszről beszélünk.
Atópiás dermatitisszel kapcsolatos szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Mit jelent az atópiás dermatitisz?
Kik azok az atópiás alkatúak? Milyen más betegségek tartoznak ide?
Milyen tünetek gyakoriak atópiás dermatitisz esetén?
Milyen okok miatt alakulhat ki atópiás dermatitisz?
Hogyan történik az atópiás dermatitisz kivizsgálása?
Hogyan kezelhető az atópiás dermatitisz?
Hogyan előzhető meg az atópiás dermatitisz?
Hogyan hat az életminőségre az atópiás dermatitisz? Milyen együtt élni vele?
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Az atópiás dermatitisz egy krónikus bőrbetegség, amely az immunrendszer, a genetikai hajlam és a környezeti tényezők összetett kölcsönhatásai miatt alakul ki. Atópiás dermatitisz egy nem fertőző bőrgyulladás, más néven neurodermatitisznek vagy endogén ekcémának is nevezik. Az atópiás dermatitisz létrejöttéhez veleszületett haljam kell, valamint a szervezet védekező rendszerének károsodása. Ennek következtében a betegek különböző külső ingerekre viszkető bőrgyulladással reagálnak. Ha az immunrendszer kórosan működik, akkor allergiás hajlamról beszélünk, ha nem reagál elég gyorsan, hatékonyan, akkor másodlagos bőrfertőzések is jelentkezik, mely egy sokkal gyakoribb kórkép. Az atópiás dermatitisz gyakran az úgynevezett "atopia" komplex része, amely más erre a csoportra jellemző betegségeket is magában foglal. Az atópiás dermatitisz megjelenése általában csecsemő- vagy gyermekkorban kezdődik, de felnőtteket is érinthet.
Ahogy a bevezetésben is említettük, az atópiás dermatitisz az atópia komplex része lehet. Atópia komplexnek vagy atópiás alkatnak azt nevezzük, amikor valaki genetikailag hajlamos bizonyos, típusos betegségekre. Az atópiás alkat önmagában még nem betegség, de kialakulhatnak atópiás betegségek. Ezekben az emberekben fokozott kockázat áll fent a következő betegségek kialakulására: krónikus hörghurut, asztma, allergiás rhinitis, allergiás conjuctivtis és ételallergia, melyek akár egymással társulva is előfordulhatnak. A különböző betegségek általában típusos életkorokban jelentkeznek, de ez nem mindig van így. Az ételallergia kialakulása általában már csecsemőkorra tehető, az atópiás dermatitisz kisdedeknél jelentkezik gyakran először, az allergia óvódás, míg az asztma iskolás korban. Az atópiás alkat csak hajlamot jelent, nagyon különböznek az érintettek abban, hogy a fent felsorolt betegségek közül hányat és mióta mutatnak.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az atópiás dermatitisz tünetei az életkor és az egyéni körülmények függvényében változhatnak. Az atópiás dermatitisz esetén a tünetmentes időszakok váltakoznak a gyulladásos időszakkal. A bőrtünetek általában 1-2 hétig vannak jelen. A gyulladás fellángolása eltérő gyakorisággal van jelen, de az őszi-téli időszakban gyakoribb. A stressz, az allergének vagy az időjárási tényezők hatására súlyosbodhatnak az atópiás dermatitisz tünetei.
Az atópiás dermatitisz leggyakoribb tünetei a következők lehetnek:
A kiszáradt, sebes bőrfelület kitűnő táptalaj a baktériumoknak, kórokozóknak. Ha ezek megtelepednek, akkor a gyulladás krónikussá válik.
Az atópiás dermatitisz pontos oka nem teljesen ismert, valószínű hogy sok tényező együttesen alakítja ki. A betegég kialakulásában a genetikai hajlamon túl külső okok (ruházat, klíma, szappan, pollen), illetve az anyagcsere és immunológiai eltérések és a bőr védőgátjának zavara is nagy szerepet játszanak. Az örökletes hajlam a családban előforduló allergiás megbetegedésekkel, mint például ekcémával vagy asztmával összefüggésbe hozható. Az atópiás csecsemők szüleinél, nagyszüleinél gyakran allergiás megbetegedések is jelen vannak. Aki atópiás hajlammal születik, könnyebben kialakul nála az atópiás dermatitisz. Ez azt jelenti, hogy a külső tényezők, például bizonyos ételallergének, pollen, bizonyos fertőzések provokálhatják a betegség megjelenését az esetükben. A betegek nagy százalékában a bőrtünetek kialakulását valamilyen elfogyasztott étel, pl: tej okozza. Az atópiás dermatitisz fokozódását a lelki tényezők is elősegítik. Az ekcéma egy gyűjtőfogalom, amellyel olyan gyulladásos bőrbetegségeket jelölünk, amelyeknél a viszketés, a szárazság, a bőr felszínes berepedései, a hámló foltok, a fájdalom a jellemző tünetek. A betegség szinte bárhol megjelenhet a testfelszínen, és bizonyos esetekben egynél több testrészen is kialakulhat. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Átterjedhet-e más testrészekre az ekcéma?
A bőrtünetnek és erős bőrviszketésnek köszönhetően az atópiás dermatitisz diagnózisának felállítása nem nehéz. Fontos azonban elkülöníteni más dermatitisztől, illetve a hasonló tünetekkel járó betegségektől. Az atópiás dermatitisz elkülönítésében segít a bőrgyógyász szakorvos által felvett családi anamnézis, és az esetleges vérvételi eredmények, ahol IgE szintet és az eozinofil sejtek mennyiségét nézik. Ezek a paraméterek allergiás betegségek esetében is magasabbak. Amennyiben fennállnak az atópiás komplex egyéb betegségei, azok is segítik a diagnózist, viszont azok kivizsgálására is szükség lehet.
Az atópiás dermatitisz esetében csak tüneti kezelésre van lehetőség a betegség komplexitása és a számos kiváltó ok miatt. Az atópiás dermatitisz kezelésének célja tehát a tünetek enyhítése, a bőr hidratálása és a gyulladás csökkentése. A helyes kezeléssel, odafigyeléssel a beteg tünetmentessé válhat, életminősége javulhat. Az atópiás dermatitisz kezelése a következőeket tartalmazhatja:
Asztmásként sem kell lemondania a téli szabadtéri sportokról - Tüdő Központ
Ekcéma - Gyermekgyógyászati Központ
Ételintolerancia – Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek? - Allergia Központ
6 féle kiütés a baba lábán, mit jelezhet? - Gyermekgyógyászati Központ
Az atópiás dermatitisz megelőzése érdekében igen fontos lépéseket tenni azoknak, akiknek fokozott hajlamuk van az atópiás dermatitisz kialakulására. Ilyen megelőző lépések az allergének kerülése, illetve a megfelelő bőrápolás, a bőr hidrálása és védése a fertőzésektől. Emellett a lelki jólétre való törekvés is igen fontos, az atópiás dermatitisz kialakulásában ugyanis szerepet játszik a stressz. Feszült időszakokban a tünetek is újra fellángolhatnak, vagy rosszabbodhatnak. A bőrgyógyász szakorvos-gyermek-szülő jó együttműködése is nagyon sokban segít a betegség fellángolásának megelőzésében. Az atópiás dermatitisz legtöbbször már kisgyermekkorban kialakul, így egy egész életen át tartó kezelésre lehet szükség. A jó szakember megtalálása és kiválasztása elengedhetetlen a terápia sikerességéhez.
Az atópiás dermatitisz nemcsak a fizikai, hanem az érzelmi és a pszichoszociális egészségre is hatással van. A viszketés és a bőrkiütések sok embernek okoznak álmatlanságot és stresszt. Fontos, hogy a betegek megfelelő támogatást kapjanak, és olyan életmódbeli változásokat hajtsanak végre, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében és a betegség kezelésében.
Az atópiás dermatitisz krónikus betegség, de a megfelelő kezeléssel és gondos bőrápolással a tünetek jelentősen javíthatók, és az érintettek minőségi életet élhetnek. Az orvosok és a betegek közötti jó viszony, együttműködés kiemelten fontos az atópiás dermatitisz kezelésében.Téma szakértői
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.