Bárányhimlő, más néven varicella, egy igen fertőző vírusfertőzés, amely a Varicella-zoster nevű vírus által okozott. Általában a gyermekkor egyik tipikus betegsége, de felnőtteknél is előfordulhat. A betegség elsősorban cseppfertőzéssel terjed, de közvetlen érintkezés útján is átadható.
A bárányhimlő tünetei gyermekeknél
A bárányhimlő tünetei felnőtteknél
Mit okoz a bárányhimlő vírusának reaktiválódása?
A bárányhimlő (varicella) egy vírusfertőzés, amelyet a Varicella-zoster vírus okoz. Ez a vírus a Herpesvirus család tagja. A bárányhimlő jellemző tünete a kiütéssel járó bőrbetegség, amely általában viszket és fáj, kisebesedik.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A bárányhimlőt a Varicella-zoster vírus (VZV) okozza, ami a Herpesvirus család tagja. Ez a vírus rendkívül fertőző és cseppfertőzéssel terjed, ami azt jelenti, hogy a fertőzött személy által kibocsátott cseppek belélegzése vagy a cseppfertőzött felületekkel való érintkezés révén terjed.
A vírus elsősorban emberről emberre terjed. A bárányhimlő fertőzés tünetei általában 10-21 nappal a vírus expozícióját követően jelentkeznek. A betegség elsődlegesen gyermekeknél fordul elő, de felnőttek is érintettek lehetnek, és a fertőzött egyéna betegség egész ideje alatt fertőző lehet.
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
A bárányhimlő (varicella) terjedése cseppfertőzéssel történik. A betegek által kibocsátott vírus tartalmú légúti cseppek belélegzése vagy a fertőzött felületekkel való közvetlen érintkezés révén terjed. A leggyakoribb terjedési módok a következők:
A bárányhimlő vírusával fertőzött személyek a tünetek megjelenése előtt is képesek terjeszteni a vírust, és a fertőzöttség akár még a bárányhimlő kiütéseinek elmúlása után is fennállhat.
A bárányhimlő (varicella) tünetei gyermekeknél jellemzően az általános betegség tünetei mellett a jellegzetes bőrkiütésből állnak. Az alábbiakban lehet megtalálni a bárányhimlő gyermekeket érintő tipikus tüneteit:
A bárányhimlő a felnőtteknél általában súlyosabb lefolyású lehet, mint gyermekeknél, és a komplikációk kialakulásának kockázata is magasabb. A felnőttek esetében a bárányhimlő általános tünetei a gyermekeknél korábban leírtakhoz hasonló lehet.
Azonban, felnőtteknél a bárányhimlő komolyabb szövődményeket is okozhat, mint például tüdőgyulladás vagy agyhártyagyulladás. Emellett a vírus hosszú ideig lappanghat, és később évekkel a bárányhimlő után övsömört (herpes zoster) is okozhat.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a bárányhimlő elleni oltás jelentősen csökkenti a betegség súlyosságát és a szövődmények kockázatát mind gyermekeknél, mind olyan felnőtteknél, akik ssem fertőződtek a bárányhimlő vírusával.
A bárányhimlő általában enyhe lefolyású gyermekbetegség, azonban bizonyos esetekben súlyosabb szövődményekkel járhat, különösen terhesség alatt. Az alábbiakban azt lehet megtalálni, hogy hogyan befolyásolhatja a bárányhimlő többek között a terhességet:
A bárányhimlő vírusának reaktiválódása a Varicella-zoster vírus (VZV) esetében fordul elő. Miután valaki már átesett a bárányhimlőn, a vírus nem teljesen távozik a szervezetből, hanem lappang, megbújik az idegdúcokban, ganglionokban, ahogyan az más herpesvírusokra is jellemző. Egyes körülmények között a vírus újra aktiválódhat, általában évekkel később, és a reaktiválódás során herpes zoster (övsömör) betegséget okozhat.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A bárányhimlő kezelése általában tüneti, és a betegség első heteiben a hólyagos kiütések szakaszában ágynyugalomra, könnyű, pépes étrendre, valamint lázcsillapításra összpontosul. Az aszpirintartalmú gyógyszerek kerülendők, különösen 18 év alatt, mert ritkán bár, de okozhatnak Reye-szindrómát, ami életveszélyes állapot.
A bárányhimlő általában spontán gyógyul, és különleges kezelésre nincs szükség. A problémák főleg a szövődmények kialakulásával jelentkeznek, különösen a legyengült immunrendszerű betegeknél.
Szövődménymentes esetekben a legfőbb kihívás a betegség során a hólyagok vakarása, mely felülfertőződésük ótvarhoz vezethet. Fontos a körmök rövidre vágása és a hólyagok kezelése a viszketés és sérülés elkerülése érdekében. Viszketés csökkentők, például szájon át szedhető antihisztaminok is alkalmazhatók. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikum szükséges.
A sebeket ne borogassuk, mert gennyesedést és tartós hegeket okozhat. Inkább száraz mentolos hintőporral kezeljük vékony rétegben. A bőrt tisztítsuk szappannal és vízzel. Zuhanyozás ajánlott, ülőfürdő helyett, hideg vagy langyos vízzel. A szájban kialakuló tünetek elkerülése érdekében kerüljük a nehezen fogyasztható, túl sós, savas vagy lúgos ételeket és italokat. A bárányhimlős személyeknek ajánlott otthon maradni, hogy elkerüljék a további fertőzéseket, illetve azt, hogy másokat is megfertőzzenek.
Ha a beteg immunrendszere gyengült, az antivirális gyógyszerek segíthetik a gyógyulást, főleg az első két napon belül történő alkalmazás esetén.
A bárányhimlő kiütéseinek vakarását kerülni kell, mert ha sérülnek vagy nem kapnak elegendő levegőt, felülfertőződhetnek, ami bőrgennyedést és maradandó hegeket okozhat. Ezeket az atrófiás hegeket név szerint említik, mivel bemélyedést, kráterszerű horpadást okoznak a bőr felszíne alatt, ami a bárányhimlő egyik jellegzetessége.
A hegek kialakulásának folyamata kapcsolódik a kollagén termeléséhez. Amikor a bőr sérül, a szervezet intenzíven kollagént termel a seb gyorsabb gyógyulása érdekében. A kollagén azonban nem reprodukálja a környező, érintetlen bőr eredeti szilárdságát. A heg tehát változásokon megy keresztül, de soha nem éri el a sérületlen bőr teljes erejét.
Ezért fontos kerülni a kiütések vakarását, megfelelő bőrápolást alkalmazni a gyógyulási folyamat során, és esetleges hegek esetén konzultálni Központunk Orvosaival a megfelelő kezelési lehetőségekért.
Magyarországon a bárányhimlő elleni oltás szerepel a kötelező oltások között.
A bárányhimlő elleni védekezésre két oltóanyag áll rendelkezésre, mindkettő élő, attenuált vírust tartalmazó, liofilizált készítmény.
Mindkét vakcina alkalmas a bárányhimlő aktív immunizálására, és hatékony védelmet nyújthat a betegség ellen. Fontos megjegyezni, hogy a bárányhimlő elleni aktív immunizáció a fertőzöttekkel érintkezők posztexpozíciós profilaxisára is alkalmazható, azaz az első expozíciót követő 3-4 napon belül lehet eredményes. Rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória
Bejelentkezés a doktornőhöz »
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.