Ha már a 30-as éveinkben járunk, nem hitegethetjük tovább magunkat, jóval túlhaladtuk a tinédzserkori pattanások idejét. Nem foghatjuk tehát a hormonok tombolására, ha még mindig rendületlenül küzdünk a bőrhibákkal, hanem meg kell végre keresni a probléma gyökerét.
Peterman Krisztina, a problémás bőr kezelésére specializálódott Dermatica mesterkozmetikusa szerint a pattanásosságra való hajlamot valóban örökölhetjük. Ha tudjuk, hogy a szüleink is küzdöttek a bőrhibákkal felnőttként, akkor sajnos nagyobb a valószínűsége, hogy a mi bőrünk sem lesz makulátlan ennyi idősen. Azt azonban ne felejtsük el, hogy csak a hajlamot és a zsírosabb bőrtípust örököljük. Helyes bőrápolási szokásokkal és rendszeres kezeléssel sokat tehetünk a bőr állapotáért.
Serdülőkorban a hormonális változások hatására megnő a faggyútermelődés, a zsírosabb bőr pórusai könnyebben eltömődnek, részben ez is okozza ebben a korban a bőrhibák megjelenését. A hormonok később is hatással vannak a bőrünk állapotára, így például a menstruáció környékén és a változókor idején is megváltozhat a bőr állapota, gyakrabban jelentkeznek ilyenkor bőrhibák.
A hormonális okok miatt megjelenő pattanások kezelésére bevált módszer a fogamzásgátlók szedése. Ez azonban nem lehet végleges megoldás, hiszen ha előbb nem is, a családtervezés idején biztosan mindenki abbahagyja a szedését. A helyzet ilyenkor sok esetben még rosszabb, mint előtte – mesél tapasztalatairól Krisztina. A hormonális ingadozás miatt a fogamzásgátló elhagyásának időszakában nagyon sokan küzdenek gyulladt pattanásokkal, ez az állapot akár hónapokig is eltarthat. Ilyenkor nagy türelemre van szükség, de megfelelő kezelésekkel a bőrt újra egyensúlyba tudjuk hozni és a bőrhibák is szépen letisztulnak.
A túl olajos kozmetikumok elzárhatják a pórusokat, ami mitesszerek, pattanások megjelenéséhez is vezethet. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy számunkra melyik termékcsalád kozmetikumai lennének a megfelelőek, akkor kérjük kozmetikus segítségét a bőrtípusunknak megfelelő, kellemetlen „mellékhatásokat” nem okozó készítmények választásához. Talán észrevettük már, hogy stresszesebb időszakokban, vizsgák, munkahelyi konfliktusok miatt is pattanásosabb lehet a bőr, de a dohányzás is hajlamosító tényező.
A bőratka egy apró, szabad szemmel nem látható élősködő, mely a szőrtüszőkben él és faggyúval táplálkozik. Kutatások szerint jelenléte fontos szerepet játszik a pattanások kialakulásában. A fokozott faggyútermelődés mellett a rossz higiéniai környezet is kedvező életfeltételeket biztosít az elterjedéséhez. Peterman Krisztina szerint nem lehetetlen megszabadulni tőlük, de kitartó, több hónapos odafigyelésre van hozzá szükség. Az egyes atkák életciklusa ugyan mindössze 14-28 nap, ám mivel igen gyorsan szaporodnak, a folyamatos utánpótlásuk biztosított. Ebbe a folyamatba a bőrflóra helyreállítását célzó kozmetikai kezeléssel, speciális hatóanyagokkal tudunk beavatkozni, így gyakorlatilag a megmaradásukhoz kedvezőtlen életfeltételeket teremtünk. Annak érdekében, hogy megelőzzük a panaszok kiújulását, egy teljes kúrát érdemes végig csinálni, ami megközelítőleg három hónapot vesz igénybe.
Helyszín:
1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
Rendelés típusa:
További vélemények2008-ban, amikor a Krisztát megismertem igaz már a 30-as éveim közpén jártam, de az arcom még nagyon pattanásos volt. Az ő kezeléseinek köszönhetem, hogy azóta az arcom pattanásmentes, sima és mérsékelten ráncos. :) Nagyon szeretem a saját készítésű arckrémjeit.
Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.
A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciál diagnosztikája címmel rendezi meg márciusi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ.