Az arc bőrének szárazsága különösen télen kellemetlen, de szerencsére sok esetben elég kezelésnek bizonyul a megfelelő hidratálás és bizonyos óvintézkedések megtétele. Azonban dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza arra hívta fel a figyelmet, hogy bőrbetegségek tünete is lehet a száraz bőr, amelyet már másképp kell kezelni.
Télen különösen sokan tapasztalhatják az arcbőr szárazságát, ami nagy különbség lehet a nyári, normál állapotú bőrhöz képest. A jelenség kulcsa a bőr faggyútermelésének megváltozásában keresendő. A faggyú ugyanis nem csak a fertőzések elleni védelemben, de a hidratáltság megőrzésében is fontos szerepet játszik (bár túlzott termelődése a pattanások kialakulásának fő oka lehet). Ha a bőr viszont valamilyen ok miatt nem tud elég faggyút termelni, az kiszáradáshoz, esetleg viszketéshez, hámláshoz, kipirosodáshoz vezethet. A dehidratált, vízhiányos bőr pedig élettelennek, fakónak, fénytelennek tűnhet.
A szárazságnak, dehidratáltságnak számos, „ártatlan” oka lehet. Elsősorban ilyen a hideg időjárás, a száraz levegő, a túl sok direkt napfényen való tartózkodás. További ilyen ok lehet a túl intenzív bőrtisztítás, a bőr pH egyensúlyának felborulása (sokszor túl erős kozmetikumok, tisztítószerek használatának következményeként), és a dohányzás.
Fontos azonban tudni, hogy egyes alapbetegségek is okozhatnak bőrszárazságot – gyakran a cukorbetegség és a pajzsmirigy alulműködés -, valamint bőrbetegségeknek is lehet ez a tünete. Többek közt az atópiás dermatitisz, a seborrheás dermatitisz, az ekcéma és pikkelysömör is eredményezheti az arcbőr és más testfelületek szárazságát.
- Elsődlegesen természetesen azt kell kideríteni, mi okozza a bőrszárazságot, hiszen ha valamilyen szervi betegség áll a háttérben, nyilván azt kell kezelni – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. – Bőrbetegségek esetén is fontos megtalálni a személyre szabottan hatékony gyógymódot. A leggyakrabban a fejbőrt érintő szeborrheás dermatitisz esetén például szelén-szulfid, a szalicilsav és a kén tartalmú samponok jöhetnek szóba, de ha például a háttérben gombás fertőzés merül fel, akkor nyilvánvalóan ezt kell megszüntetnünk. Az arc tünetei ellen krémeket szoktunk javasolni, ha pedig a betegség különösen súlyos fázisban van, elrendelhetünk vényköteles szereket is, például olyan, lokális szteroid tartalmú készítményeket, amelyek képesek visszaszorítani a gyulladást. A pikkelysömört és az ekcémát is körültekintően kell kezelni, utóbbinál például a helyi gyulladáscsökkentő készítmények rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami komoly fellélegzés a páciensnek. A tünetek javulásakor immunmoduláló helyi készítményeket, krémeket, kenőcsöket is alkalmazunk, amelyekkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. Pikkelysömörnél pedig beválhatnak többek közt a szalicilsavat, kortikoszteroidot, D-vitamin származékot tartalmazó készítmények.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.