A pikkelysömör a száját és a nyelvét is érintheti

A pikkelysömör a száját és a nyelvét is érintheti

Dr. Borbola Kinga Módosítva: 2020.03.31 09:18

A pikkelysömör a bőr bármely területét érintheti, beleértve a szájat és a nyelvet is. Ez utóbbin a repedések egy folt formájában mutatkozhatnak meg, amit térképnyelvnek szokás nevezni. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus a további tünetekre és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Foltok a nyelven, sebek a szájban

Maga a pikkelysömör egy krónikus autoimmun betegség, amely leggyakrabban a könyökön és a térden jelentkezik, érinthet bármely testrészt, így például a fejbőrt is. A bőrön laposan kiemelkedő, vöröses, ezüstösen hámló pikkelyes foltok utalhatnak a pikkelysömörre, a fejbőrön pedig az ezüstös, fehéres plakkok, a vérző bőrfelület, és az esetenként jelentkező égő fájdalom. Ritkán, de az is előfordul, hogy a psoriasis a szájban és nyelven is megmutatkozik, az alábbi tünetekkel:

  • A nyelv színe, textúrája láthatóan megváltozik, és ez érzetbeli különbséget is okoz.
  • Sárga vagy fehér szegélyű piros foltok jelennek meg a nyelven, amelyek sima felületűek.
  • Repedések futhatnak végig a nyelv felületén.
  • Az ínyen hámlás mutatkozhat.
  • Sebek, pusztulák jelenhetnek meg a száj belsejében

A pikkelysömör érintheti a bőrt, a fejbőrt és a szájat is.A nyelvet érintő tünetek együttesen a térképnyelv vagy erythaema migrans nevű állapotot eredményezik, amely a pikkelysömörös betegek közel 10 %-ánál jelentkezik, szemben az átlag poluláció 1-2 %-ával.
- Magában a szájban igen ritka ez a betegség, de természetesen kizárni sem lehet. A nyelven jelentkező pikkelysömört nem mindig könnyű diagnosztizálni, mert a tünetek gyakran alig észrevehetőek – ismerteti Borbola doktornő. – Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a panaszok fájdalmat okoznak és megnehezítik a rágást, a nyelést. Azt is tudni kell, hogy a térképnyelv nem minden esetben utal psoriasisra, de a két állapot összefügghet.

A nyelvet érintő pikkelysömör rizikófaktorai és kezelése

Az emberek kb. 10 %-a születik egy vagy két olyan génnel, amely hajlamossá teszi őket a pikkelysömörre, de csak 2-3 %-nál fejlődik ki valóban a betegség. A psoriasis háttere ismeretlen, leggyakrabban örökletes. A megjelenéshez olyan rizikófaktorok járulhatnak hozzá, mint bizonyos fertőzések, gyógyszerek, bőrsérülések és a stressz. Előfordul, hogy a tünetek csak egyetlen testtájon jelentkeznek, de az sem ritka, hogy új és új felületek lesznek érintettek. Az azonban fontos tudnivaló, hogy a betegség egyik esetben sem fertőző, bátran lehet tehát érintkezni a beteggel. 
A pikkelysömör tüneteit jelentősen enyhítheti a bőrgyógyászati kezelés.- A pikkelysömörnél számos kezelés enyhítheti a tüneteket, bár a szájban jelentkező panaszokra nincs kimondott gyógyszer. Amit ezeknél a tüneteknél általában javasolni lehet, az a gyulladáscsökkentő és/vagy a helyi érzéstelenítő, amelyek visszaszorítják a gyulladást és a fájdalmat, vagyis könnyebbé válik az evés és az ivás. Ugyanakkor érdemes kerülni a forró és fűszeres ételeket, a dohányzást, meg lehet próbálkozni a szájöblítőkkel és a stresszkezeléssel, hiszen a stressz önálló rizikófaktorként is jelentősen ronthat az állapoton – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.
A pikkelysömör általános kezelésében, a diagnózis függvényében a kortikoszteroid, a szalicilsav, a D-vitamin származékot tartalmazó kenőcsök helyileg alkalmazhatók, kiterjedt esetben pedig jó hatású lehet a speciális UV fototerápia is. Súlyos, kiterjedt psoriasis esetén, illetve ha betegség jelentősen rontja a beteg életminőségét, szóba jön szisztémás belsőleges terápia is, amely akár éveken át tartó teljes tünetmentességet is eredményezhet. Ezen a téren az utóbbi években több kiváló készítmény jelent meg a gyógyászatban.

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

 

 

Téma szakértői

Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos

Orvos válaszol

Kedves Szakértő!

Hosszú évek óta tartó psoriasisom van, melyre már szinte MINDEN lehetséges gyógymódot kipróbáltam. Ez alapján egy szteroid tartalmú kenőcs bizonyult a legjobbnak, mellyel szinte tökéletesen kordában tudom tartani, bár szteroid tartalma miatt tudom, hogy nem épp egészséges.

Most viszont kiderült, hogy várandós vagyok (jelenleg két hónapos), így abbahagytam a kenőcs használatát. Emiatt viszont mostanra szinte a teljes testemen szétterjedt a pikkelysömörös, ekcémás terület, fájó, száraz, égő és viszkető foltokkal, mely nemcsak borzasztóan kellemetlen, de a fizikai megjelenésemen is erősen ront.

Próbáltam többféle testápolót, sajnos hasztalanok voltak, sőt némelyik után még jobban fellángolt a bőröm. Ugyanez történt a drágább szereknél, pl. az Uriage termékeknél is. A körömvirágkrém volt eddig az egyetlen, mely 1-2 órán keresztül csillapította a viszketést, de ezután visszatért minden addigi baj, és a foltok nem gyógyulnak.

Kérem tanácsát, mit tudnék használni, ami nem bántja a magzatot, viszont a problémámon enyhíteni tudna? Valami olyan megoldásra lenne szükségem, ami gyorsan hatásos, mert egyre fájóbb minden mozdulat a bőröm állapota miatt...

Köszönöm válaszát előre is!

Tisztelt Bettina,

A terhesség alatt használható steroid készítmények a következők: mometazon-furoat és a methylprednisolone aceponate hatóanyagú készítmények. Javasolt az intermittáló alkalmazás: másnaponta vagy heti két alkalommal történő használat. A köztes napokon zsíros testápolók csökkentik a viszketést.

Üdözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciáldiagnosztikája - összefoglaló

Nemrégiben lezajlott az elsősorban bőrgyógyászok számára ajánlott szakmai nap, amelyben fontos, aktuális, és talán kevésbé közismert információkról is hallhattak az érdeklődők. Az alábbiakban a magas szakmai színvonalú esemény rövid összefoglalója olvasható.

További részletek
Szakmai Nap - A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciál diagnosztikája

Szakmai Nap - A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciál diagnosztikája

A rosszindulatú bőrgyógyászati elváltozások differenciál diagnosztikája címmel rendezi meg márciusi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat, a Dermatica és az Anyajegyszűrő Központ. 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK