A triclosan néven ismert tartósító- és fertőtlenítőszer gyermekeknél növelheti az allergia kialakulásának kockázatát. Norvég kutatók az antibakteriális kozmetikumok veszélyeire is felhívják a figyelmet.
Kozmetikumok és allergia
Nem véletlen, hogy a természetes összetevőkből készült kozmetikumok, tisztító- és mosószerek napjainkban reneszánszukat élik, hiszen az utóbbi években egyértelműen megemelkedett a szintetikus hatóanyagok által okozott allergiás reakciók száma – magyarázza dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A bőrtünetek rendszerint vörösség, viszketés, fokozott szárazság formájában jelentkeznek, de – különösen gyermekek esetében – hozzájárulhatnak más allergiák megjelenéséhez is.
Antibakteriális pro és kontra
Az antibakteriálisként forgalomba kerülő készítmények eredeti rendeltetésük szerint arra hivatottak, hogy megakadályozzák a ránk veszélyes baktériumok bőrfelszínre, nyálkahártyákra jutását. Találkozhatunk velük krémek, kézmosók, mosogatószerek formájában is. A probléma azonban az, hogy a készítmények összetevői a szervezet számára hasznos, a bőr védő funkcióját biztosító, hasznos baktériumokra is megsemmisítő csapást mérnek, s ezzel végeredményben fokozzák szervezetünk fogékonyságát a különböző betegségekre.
Higiéne hipotézis
A legfrissebb kutatások ismét a túlzott tisztaság veszélyeire hívják fel a figyelmet. Egyre ismertebb a higiéne hipotézis fogalma, mely szerint egyértelműen növeli az allergiás betegségek megjelenésének esélyét, ha a gyermek túlzottan steril, „antibakteriális” környezetben nevelkedik. A szervezetének, az immunrendszer megfelelő éréséhez ugyanis szüksége van azokra a mikrofertőzésekre, melyeket egy normál, nem túlfertőtlenített környezet biztosíthat számára. Ennek hiányában később az egyébként ártalmatlan, szervezete számára nem káros anyagokat is veszélyesként értékeli majd, s túlérzékenysége következtében megjelenik az allergia.
Tények és tévhitek
A szintetikus anyagokkal kapcsolatban sok tévhit kering a köztudatban, némelyek valóban sokszor megalapozatlan állítások. Az egyesült államokbeli Center for Disease Control and Prevention eredményei azonban 623 gyermektől vett mintavételen alapulnak. A 10 év körüli gyermekektől vett vizeletminták alapján a kutatók egyértelmű összefüggést találtak a triclosan értéke, és az allergiát jelző magas IgE szint között.
Ártalmas triclosan
A főként fogkrémkrémekben, kézmosókban, lábápoló készítményekben található, baktérium- és gombaölő hatású triclosan megváltoztathatja a bőrön, a szájban és a belekben található normál baktériumflórát, ezzel egyértelműen növelve az allergia kockázatát. A triclosan veszélyeire egy korábbi, 2001-es kutatás is felhívta a figyelmet. Megállapították, hogy ez az anyag döntő többségében fogkrémekben található, s ekkor szabályozás is született alkalmazásának visszaszorítására. Ennek betartása különösen fontos lenne a gyártók részéről, mivel a triclosan a bőrfelszínről alig, a szájnyálkahártyáról azonban nagyobb mennyiségben szívódik fel.
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
Teljes teszttérképes anyajegyszűrésre csak a hétfői rendelésen van lehetőség!
Tájékoztatjuk kedves pácienseinket, hogy 100 vagy 100+ anyajegy esetén teljes teszttérképes anyajegyszűrésre két egymás utáni időpontot kell foglalni.
További véleményekNagyon szépen köszönjük mind a recepciónak és a doktornőnek a munkáját. Tökéletes és alapos kivizsgálás után a gyors megoldást .Biztosan legközelebb is idejövünk ha bármi problémánk lesz.
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.