Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.
A szemölcsök döntően a HPV (humán papilloma vírus) által okozott bőrképletek, amelyeknek több típusa létezik – például közönséges szemölcs, talpi szemölcs, nemi szervi szemölcs -, de közös bennük, hogy ezek fertőzőek, vagyis tovább terjeszthetőek. (De például a lógó szemölcsök, amelyek legtöbbször a nyakon alakulnak ki, nem vírusos eredetűek és nem is fertőzőek.) Az egyik útja a szemölcs terjedésének, ha a fertőzött személy átadja azt egy addig nem fertőzöttnek. Ez azonban nem úgy működik, hogy ha valaki megérinti a másik ember szemölcsét, feltétlenül el is kapja azt, hiszen az egyes személyek immunrendszere másként reagálhat a HPV-re. Ha azonban egy vágással, sérüléssel érintett terület érintkezik egy másik ember szemölcsével, nagyobb az esély a tovább terjedésre. Úgy is meg lehet fertőződni a vírussal, hogy valaki olyan felülettel kerül kontaktusba, amelyet egy aktív fertőzéssel élő személy is használt. Tipikusan ilyen felület lehet egy törölköző, egy borotva. A fertőződés kockázatát fokozza, ha az adott tárgy nedves, így például a talpi szemölcs terjedhet a nedves uszodakövön való mezítlábas járkálástól, ha azon korábban egy szemölccsel fertőzött is mezítláb járkált.
A szemölcsök a test bármely részén megjelenhetnek, leggyakrabban azonban az ujjakon, a kezeken, a lábfejeken és akár az arcon is kialakulhatnak. Jellemzően ártalmatlanok és főként esztétikailag lehetnek zavaróak, de amennyiben olyan testrészen jelennek meg, amelyen irritációnak vannak kitéve, vagyis például a talpon, a kéz- vagy a lábujjakon, akár kényelmetlenséget, fájdalmat is okozhatnak.
- Bár a gyógyszertárakban számos vény nélküli készítmény kapható szemölcs eltávolításra, a hatékony kezeléshez nem csak türelmesnek kell lenni, de pontosan tudni is kell, milyen szemölcsről van szó – ismerteti Karászi doktornő.- Számos esetben azonban azt tapasztalja a páciens, hogy nem segítettek a recept nélküli szemölcsirtók. Ilyenkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, és ugyancsak így kell tenni, ha a szemölcs az arcon jelenik meg, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy pontosan milyen növedék jelent meg a bőrön, ha a szemölcs elmúlik, majd kiújul, ha nagyméretű és/vagy fájdalmas, illetve, ha vérzik vagy változást mutat. Nemi szemölcsök esetén a nemibeteg gondozóba érdemes fordulni.
- A szemölcs eltávolításának módja mindig az adott típus függvénye, a leggyakrabban előforduló közönséges szemölcs esetében például szóba jöhet a fagyasztás, a sebészeti eltávolítás, az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolás és a szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása. Talpi és tenyéri szemölcsnél leginkább ecsetelők, fagyasztás, esetleg sebészi eltávolítás válhat be, és alkalmazható speciális puhító kötés, amelynek használatával a felpuhult bőrképlet könnyebben eltávolítható. Az uszodaszemölcs (amelyet nem HPV, hanem poxvírus okoz) eltávolítása történhet ecsetelővel vagy orvos által ún. Volkmann-kanállal, fagyasztással, lézerrel – mondja dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos. - Minden szemölcs eltávolítható, de a nemi szemölcsök esetében ez egyenesen kötelező, hiszen ezek akár a méhnyakrák kialakulásának kockázatát is növelhetik. Eltávolításukhoz a bőrgyógyász, nemigyógyász, nőgyógyász javasolhat krémet, ecsetelőt, de történhet fagyasztás, leégetés, lézeres vagy műtéti eltávolítás is. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy a szemölcs eltávolítása nem jelenti a HPV vírus kiirtását s szervezetből, így az bármikor kiújulhat.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.