Mi micsoda a kozmetikai termékekben?

Mi micsoda a kozmetikai termékekben?

Peterman Krisztina Módosítva: 2019.04.17 08:45

A kozmetikumok összetevői közt sok rövidítés, idegen nyelvű, vagy csak a kémiában jártas egyének számára felismerhető név szerepel. Kozmetikus szakértőnket gyakran előforduló komponensek beazonosítására kértük.

Káros, vagy csak nem ismerjük?

A lista olyan hosszú, hogy lehetetlen volna egy írásba sűríteni az összes alkotóelem bemutatását, ezért csak három összetevőt választottunk. A hatóanyagok ismertetésében Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa volt segítségünkre. Az egyénre szabott kozmetikumok híve vagyok, így fontos, hogy minden összetevő hatását pontosan ismerjem, így tudom elkészíteni az adott bőrtípusnak leginkább megfelelő készítményeket – magyarázza Krisztina. Tapasztalatom szerint sok tévhit kering a köztudatban, emiatt fordulhat elő, hogy alaptalan félelmek miatt mondunk le egy-egy valóban hatásos kezelésről, vagy termékről. Emellett persze vannak olyan hatóanyagok is, melyeket egyértelműen kerülni kell, de ha bizonytalanok vagyunk, kérjük inkább szakember segítségét.

 

PEG

A polietilén glikol olyan adalékanyag, melynek több alszármazéka van, ezeket számokkal jelölik. Felhasználása megosztja a közvéleményt, bőrre gyakorolt hatása miatt gyakran kerül viták középpontjába. Konkrét mérgező hatása ugyan nincs, de úgy tartják, hogy a kőolajból szintetizált vegyületek nem tesznek jót a bőrnek. Ez azonban nem minden esetben igaz, a PEG-ek egy részét ugyanis természetes olajokból - például mandula, ligetszépe, kókusz – készítik.

Hatása:

  • a kozmetikumokban található PEG-ek a bőrt áteresztővé teszik, így könnyebben bejutnak a hasznos – és az esetleges káros anyagok is.
  • sűrítő, állományjavító, nedvességmegtartó, így megakadályozza, hogy a kozmetikum a tégelyből elpárologjon, vagy kiszáradjon.

 

Paraffinum liquidum

Sokan vitatják az ásványi olajokból készült termékek kozmetikai felhasználásának létjogosultságát. A paraffinum liquidum kőolajszármazék, pakurából nyerik. A kozmetikai ipar fontos alapanyaga, felhasználása sűrűségétől függ. A következőkben összegyűjtöttük a paraffin pozitív és negatív hatásait.

 

Hatása:

Nem szívódik fel, mert nem bőrrokon.

Ez a tulajdonsága azonban kimondottan előnyére válik, ha naptejekbe kerül és így biztosítja a vízlepergető hatást.

 

A bőrön vízzáró réteget képez.

Az előbbiekben említett naptejek mellett ezért hideg, szeles időben is jó hasznát vesszük, így ugyanis az időjárás viszontagságainak ellenálló krémet kaphatunk.

 

Elzárja a pórusokat, mitesszereket képez.

Sokan nem fordítanak kellő figyelmet az esti bőrápolásra. Ez a kellemetlen mellékhatás megelőzhető, ha lefekvés előtt alapos lemosást követően arctej és tonik használatával eltávolítjuk szennyeződéseket, naptejet, a védőkrémet, sminket.

Nem engedi lélegezni a bőrt.

Így csökkenti a láthatatlan vízleadást, késlelteti az öregedést.

Bőrgyulladást idézhet elő.

Egyéntől függően ez bármilyen összetevőnél előfordulhat. A natúrkozmetikumokban található illóolajokra is jelentkezhet érzékenység.

 

Propylparaben

Kémiai vegyület, tartósítószer. Gomba- és vírusellenes hatása van, így meggátolja a penészedést is, valamint szavatosságot biztosít a terméknek.

Míg az előző két anyag megítélése lehet változó, a propylparabenek egy csoportja egyértelműen a káros összetevők közé sorolandó. A parabének a kozmetikumok egyik leggyakrabban allergiát és gyulladást okozó alkotóelemei. Az Európai Bizottság fogyasztóvédelemmel foglalkozó tudományos bizottsága 2010-ben hozta nyilvánosságra jelentését a parabének kockázatairól. Eszerint csak a hosszabb láncú szénvegyületek jelenthetnek veszélyt, mivel ösztrogénszerű viselkedésük következtében károsíthatják a hormonrendszert. Az etil-metilparabének viszont adott koncentrációban biztonsággal alkalmazhatóak.

Téma szakértője

  • Peterman Krisztina

  • Szakterületek:
    • kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
  • Specialitások:
    • problémás / érzékeny bőr hatékony kezelése
    • pattanásos bőr hatékony kezelése
    • régi pattanásnyomok eltüntetése
    • bőratkás bőr kozmetikai kezelése
    • rozáceás bőr kozmetikai kezelése
    • ráncos-, száraz bőr kezelése

     

    Vélemények munkatársunkról »

     

    Helyszín:  

    1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes konzultáció

     

    Bejelentkezés telefonon: +36 20 209 9939

Orvos válaszol

Nekem a hüvelykujjam alatt vann egy ilyen szemölcs féleség! ha megnyomom nagyon fáj és váladék jön belölle de volt olyan hogy eltünt és utánnna megint vissza jött mi tehetek? mivel tudom ezt lekezellni? előre is köszönöm a segitséget!!

Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikus
Kedves Erdélyi Petra!

A pontos diagnózist bőrgyógyász szakorvosnak kell felállítani. Fontos lenne tudni, hogy mit jelent pontosan a szemölcs \"féleség \" A szemölcs legtöbbször nem is fáj. Ellenben fertőz, főleg ha váladékozik. Kérdés az is, hogy mit jelent a hüvelykujj alatt? A hüvelyk újj tenyéri felszínén, vagy a végpercén belül,a körme alatt? Mindenképpen mutassa meg bőrgyógyász orvosnak. Ha valóban szemölcs akkor többféle kezelési lehetőség is létezik. A szájon át bevehető gyógyszertől kezdve az ecsetelőn át a fagyasztásig. A házipraktika csak idő veszteség, főleg ha nem tudja pontosan mi az. A szemölcsök bizonyos életkorban spontán is eltünnek, de bizonyos elváltozások igen igen makacsak. Nagy kitartás kell a kiirtásukhoz. Bármilyen módszert is választunk ehhez. Bőrgyógyászati szakrendelésünkön lehetőség van a panasz kivizsgálására.
Üdvözlettel, Peterman Krisztina kozmetikus mester

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Sosem csalódtam benne

Kriszti volt az első kozmetikus akinél jártam, és azóta egyszer sem csalódtam a munkájában. Professzionális és barátságos a környezet, a zenéi pedig megunhatatlanok :) 

További vélemények

Hírek

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.

További részletek
Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK