A bőratka a bőrön – elsősorban az arcon és a hajas fejbőrön - élő apró élősködő. A szabad szemmel nem látható élőlény nappal a szőrtüszőkben és a faggyúmirigyekben él, éjszaka viszont enyhe bizsergő, viszkető érzést okozva indul útjára a bőr felszínén.
Az emberek többsége még nem hallott a bőratkáról, inkább csak a háziállatok által terjesztett élősködőként ismerik, ami kedvencüknél foltokban jelentkező szőrhullást okozhat. A Demodex bőratkának azonban közel 65 típusát ismerjük, ezek közül kettőről tudjuk, hogy az embereken is él – magyarázza Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusa. A bőratkák könnyen terjednek, közös törölköző, szempillaspirál, vagy fésű használatával is átadható, de terjedését segíti a rossz higiéniai környezet – mosdatlanság, hetekig nem cserélt törölköző és ágyneműhuzat - is.
A bőratka előfordulására jellemző, hogy a felnőttek felét, az idősebb korosztály kétharmadát érintő problémáról van szó. Az apró, 0.2 és 0.4 mm közötti élősködők száma a serdülőkor környékén drasztikusan megnövekedhet. A bőratkák ugyanis elhalt bőrsejtekkel és faggyúval táplálkoznak, a hormonális változások következtében pedig ebben a korban a bőr faggyútermelődése intenzívebbé válik, ezáltal a bőratkák életfeltételei is jelentősen javulnak. A kor előrehaladtával az atkák száma tovább emelkedhet, gyors szaporodásuknak is köszönhetően.
A bőratkák a sötét, nyirkos helyeket kedvelik, ezért is nem kaphatjuk például el a fertőzést közös szék, vagy kárpitozott bútorok használatával. A bőratkák nappal a faggyúmirigyekben, vagy szőrtüszőkben pihennek, az éjszaka leple alatt azonban nagy mozgolódásba kezdenek. A bőratkák nagyon lassan mozognak, átlagosan 1cm-t tesznek meg óránként. Rövid útjuk alatt párra találnak, majd petéiket a szőrtüszőkben, vagy faggyúmirigyekben rakják le. Az utódok 15-20 nap múlva kikelnek, majd ezt követően egy hét alatt elérik kifejlett méretüket.
Mivel a bőratkák szabad szemmel nem láthatóak, ezért jelenlétükre az általuk okozott bőrtünetek, illetve az éjszaka tapasztalt hangyamászáshoz hasonló, viszkető érzés hívja fel a figyelmet. A bőrön élő élősködők által okozott bőrbetegségek közül a leggyakoribb a fokozott vörösséget, bőrpírt, értágulatot okozó rozácea. Érdemes bőratka szűrést végeztetni felnőttkori pattanások, tág pórusok esetén, de a hajhullás és a szemöldök vonalában jelentkező bőrgyulladás is fertőzés jele lehet.
A bőratka szűrése mikroszkóppal történik – magyarázza Peterman Krisztina. „A bőr felszínéről mintát veszünk, amit mikroszkóp alatt vizsgálunk meg. Amennyiben a mintában kimutatjuk a bőratkát, a kezelés minden esetben személyre szabottan történik. A teljes gyógyulás az atkák életciklusa miatt hosszabb időt vehet igénybe, ám az utóbbi időben megjelent igazán hatékony kezelésekkel lehetőség van a bőratkák és az általuk okozott bőrtünetek megszüntetésére is.”
Cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el! |
Bejelentkezés bőratka (demodex) kivizsgálásra és kezelésre: |
Helyszín:
1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
Rendelés típusa:
További véleményekKriszta kivalo szakember, csak ajanlani tudom!!!!! szuper jo keszitmenyei vannak, amiert csak halas lehetek neki! Mindig keszseges es segitokesz, a problema hatteret akarja felkutatni, ami eleg ritka a kozmetikusoknal! 5* minden tekintetben!
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.