A pikkelysömör betegséghez gyakran társul szív- és érrendszeri betegség, depresszió és metabolikus szindróma. Ez utóbbi egy tünetegyüttes, amelyre a magasvérnyomás betegség, a II.-es típusú cukorbetegség, magas vérzsír- és koleszterinszint jellemző. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint annak, aki pikkelysömörrel küzd, érdemes kivizsgáltatnia magát, nincs-e a bőrbetegségén kívül egyéb belszervi betegsége.
Van összefüggés a metabolikus szindróma elemei és a pikkelysömör közt – áll a kutatási eredményekben. Egy izlandi munkacsoport 6549 páciens adatait dolgozta fel, akiknél a pikkelysömör előfordulása 4 % volt. A betegek átlagéletkora 39 év, átlagos testtömeg-indexük pedig 28. A testtömeg-index vagy BMI nem más, mint a testsúlyból és a magasságból kiszámolt hányados, amely elhelyez egy adott személyt az alultápláltság-elhízás skálán. (Igaz, a testzsír százalékra és az izom-zsír arányra ebből a számból nem lehet következtetni.) A 28-as BMI érték túlsúlyra utal.
Az eredmények szerint a pikkelysömörös betegek 40 %-a mutatta a metabolikus szindróma (elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, magas vérzsír-szint) tüneteit, míg a psoriasisban nem szenvedő páciensek körében ez 23% volt. A metabolikus szindrómában szenvedő pikkelysömörös betegek 63%-ra a hasi elhízás volt jellemző, 44%-ban pedig magas triglicerid szint. A triglicerid a növényi olajak és az állati zsiradékok fő összetevője, a vérben mért magas triglicerid szint pedig hajlamossá tehet az érelmeszesedésre és a szívinfarktusra is.
A szakértők szerint elmondható, hogy a pikkelysömörös betegeknél kétszer gyakoribb a metabolikus szindróma előfordulása kortól, nemtől, rassztól függetlenül, a pikkelysömörben nem szenvedő populációhoz képest. Ezt a tényezőt tehát mindenképpen érdemes számításba venni a psoriasis kezelésénél, és fontos felhívni a betegek figyelmét az életmódváltás szükségességére. E téren nem lehet eléggé hangsúlyozni a modern életmód orvoslás jelentőségét.
A pikkelysömörnek több típusát különböztetjük meg.
- A plakkos típusnál csak bizonyos testrészeken jelentkeznek a tünetek.
- A guttált formánál testszerte jelen vannak a foltok
- Az inverz típusnál a hajlatokban láthatók a vörös, hámló területek.
- A pustulosus formában elsősorban a tenyereken és a talpakon jelentkeznek nedvező hólyagok, hámlás és vörösség
- A körmöt érintő pikkelysömörre a köröm pattogzása vagy gödrök kialakulása jellemző. A köröm akár le is válhat a körömágyról, megvastagodhat és/vagy sárgára, barnára színeződhet.
- A hajas fejbőrt érintő formánál a fejbőrön jelentkeznek a tünetek
- Az erythrodermiás psoriasis a legsúlyosabb, amikor az egész test vörössé, gyulladttá válik.
- Leggyakrabban a plakkos típusú psoriasist diagnosztizáljuk, amikor elsősorban a könyökök, térdek területén, végtagok feszítő felszínén jelennek meg vörös alapon viaszfehér, hámló, elszarusodó foltok. Vannak azonban olyan esetek is, amelyek nem járnak ilyen feltűnő bőrtünetekkel. Előfordul, hogy a pikkelysömör csak a hajas fejbőrön vagy csak a körmökön jelentkezik, és sajnos sok esetben ízületi gyulladással is járhat. Ez a betegség nem összetévesztendő a reumás ízületi gyulladással, a különbség vérvizsgálattal mutatható ki – ismerteti dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. - A betegség a szarutermelő sejtek túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr fokozott elszarusodásával jár, és egyelőre nem gyógyítható. A kezelések éppen ezért a tünetek csökkentését célozzák, tulajdonképpen a tünetmentességet szeretnénk elérni hosszú távon.
A kortikoszteroid, szalicilsav, D-vitamin származékot tartalmazó kenőcsök mind alkalmazhatók a pikkelysömör helyi kezelésében, kiterjedt esetben jó hatású lehet az UV fototerápia is. Súlyos, kiterjedt psoriasis esetén, illetve ha betegség jelentősen rontja a beteg életminőségét, szóba jön szisztémás belsőleges terápia is, amely akár éveken át tartó teljes tünetmentességet is eredményezhet. A kezelés azonban nem csak a zavaró külső panaszok miatt fontos, a Journal of Cardiology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a psoriasisban szenvedő betegeknek érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk a szívbetegség kockázatára is, mivel esetükben nagyobb az artériaelzáródás valószínűsége, mint a pikkelysömörben nem szenvedő emberekben. Vagyis a pácienseknek a bőrgyógyászati kezelés mellett adott esetben érdemes belgyógyászati szűréseket is végeztetni.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.