Piros szemhéjak? Ilyen okai lehetnek

Piros szemhéjak? Ilyen okai lehetnek

dr. Rózsa Annamária Módosítva: 2021.04.14 07:47

A szemhéjak kipirosodása mögött olyan ártatlan ok is állhat, mint az idősödés, de az sem ritka, hogy valamilyen bőrbetegség okoz ilyen tünetet. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a gyakoribb lehetőségeket vette számba.

Ezért pirosodhatnak ki a szemhéjak

Általános ok

  • Idősödés

Szembetegségek és ekcéma is okozhatja a szemhéj gyulladását.Ahogy öregszünk, a szemkörüli bőr elvékonyodik és megereszkedik, ami pirosas elszíneződéssel is járhat. Ezt a folyamatot felerősítheti a dohányzás, az allergia és a folyadék-visszatartás is. Az ártatlan, de esztétikailag zavaró jelenség pozitívan befolyásolható például a dohányzásról való leszokással, fényvédő napszemüveg viselésével, az egészséges étkezési szokások bevezetésével, a vérnyomás és a cukorbetegség kordában tartásával.

Szemészeti okok

  • Szemhéjszéli gyulladás (blepharitis)

A gyakori gyulladásos betegség  egészen enyhe és súlyosabb formában is jelentkezhet. A szemhéjszéli gyulladás leggyakoribb tünetei a szúró, égő, viszkető érzés, amely gyakran társul idegentest-érzéssel, fényérzékenységgel, fokozott könnyezéssel, azonban meglepő módon szemszárazság is kíséri. Súlyosabb esetekben a szemhéjszél vörössé, duzzadttá válik, bőre korpázóan hámlik, előrehaladott formában kisebesedik. Mindenképpen szemorvoshoz kell fordulni vele, bár enyhe formájánál műkönny-használat is elégséges lehet, komolyabb esetben más kezelésre van szükség.

  • Bizonyos szembetegségek

Az ún. orbitális és a preseptális cellulitisz fertőző betegségek, amelyek szemhéjakon és a szemkörnyéken okoznak olyan tüneteket, mint a kipirosodás, kidülledő szemek, duzzadt szemhéjak. Mindkét esetben előfordulhat láz, de jellemzően csak a preseptális cellulitisz jár fájdalommal.  Mindkét betegséget komolyan kell venni, orvosi segítséget kell kérni, hiszen például az orbitális típus akár tartós látásvesztéshez is vezethet.

Bőrgyógyászati okok

  • Kontakt dermatitis

Akár szemcsepp is okozhat allergiás ekcémát. Az ekcéma egy fajtájaként jelentkező kontakt dermatitis egy allergén anyagra adott válaszreakció, amely bármely testrészt érinthet, beleértve a szemkörnyéket, a szemhéjakat is. Két típusa ismert: az allergiás kontakt dermatitis esetén akár már évek óta használt anyagokra is kialakulhat az allergia (akár tartósítószer tartalmú szemcseppektől is), az irritatív kontakt dermatitis pedig kémiai vagy egyéb irritáló anyagokra adott reakció. Ez utóbbi reakció kialakulhat gyorsan (például olyan erős anyagok hatására, mint a savak és a lúgok) és lassabban, napok alatt is (például smink, naptej vagy akár por miatt). Ha erős anyag kerül a szem környékére vagy a szembe, minél gyorsabban orvoshoz kell fordulni. Amennyiben ennél enyhébb esetről van szó, és olyan kísérő tünetek is jelentkeznek, mint bőrszárazság, viszketés, égő érzés, csalánkiütés, hólyagok megjelenése, szintén szükséges az orvosi kezelés, de nem sürgősséggel.

  • Atópiás dermatitis

Az ekcéma leggyakoribb megjelenési formája, amely jellemzően a gyerekeket érinti, bár ritkábban felnőtteknél is kialakulhat. Amennyiben a szem körüli pirosságot is okoz, azt mindenképpen kezelni kell, hiszen növelheti más szemfertőzések rizikóját is. Magára az atópiás dermatitsre jellemző a kiütések megjelenése, a viszketés, a kipirosodott, irritált, fényes felületű foltok kialakulása. Mivel az atópiás dermatitisre nincs végleges gyógymód, viszont megfelelő kezeléssel és életmóddal a tünetek visszaszoríthatók, a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés fenntarthatja a jó állapotot. 

- Minden olyan esetben érdemes orvoshoz fordulni, amikor a tünet zavaró, nem múlik, esetleg romlik, vagy nem vagyunk biztosak az eredetében – mondja dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. – Ha valamilyen dermatitis vagyis bőrgyulladás okozza a szemhéjak, a szem körül bőr kipirosodását, a tünet kezelésére beválhatnak a gyulladásgátló szerek, de fel kell készülni arra, hogy mivel krónikus betegségről van szó, előfordulhat a kiújulás.  

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Téma szakértői

Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Pár éve a téli hónapokban a kezem nagyon kiszárad a hidegtől, sebes, érdes, eléggé fájdalmas is. Nagyon sok krémet kipróbáltam(Neutrogena- tol a gyógynövényes kremekig), de vagy nem használ, vagy csak ront a helyzeten. :(
Tudna esetleg olyan krémet ajánlani ami erre a hideg" allergiára" segítség lehet? Vagy ezek vényköteles termékek?
Előre köszönöm a segítségét!

Üdvözlettel,
Ábrahámné Acél Gabriella

Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász kozmetológus
Tisztelt Gabriella!

Amennyiben panaszai lipidpótló készítmények mellett nem javulnak, valószínüleg már ekcemas tünetek is jelentkeznek.
Javaslom szakorvos felkeresését ahol megoldást találnak problémájára.

Üdvözlettel:

Dr Vincze Ildikó
börgyógyász-kozmetológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Kapcsolodó tartalmak

Vér
Vér
C ukor
C ukor

Hírek

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.

További részletek
Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK