Száraz, repedezett kéz? Íme, a bőrgyógyász tanácsai

Száraz, repedezett kéz? Íme, a bőrgyógyász tanácsai

dr. Rózsa Annamária Módosítva: 2019.01.15 12:20

Télen sokan küzdenek a kezük kiszáradt, repedezett bőrével, amellyel kapcsolatban sok otthoni kezelési módszer létezik. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy betegség is okozhat ilyen tünetet.

Meggyengülhet a bőr barrierfunkciója

A tél valódi kockázatot jelent a bőrnek, ezen belül is a kezeknek. Ilyenkor ugyanis a külső és a belső levegő is szárazabb, különösen a fűtés miatt. Az sem segít a bőr állapotán, hogy a fertőzések elkerülése miatt gyakrabban mosunk kezet, hiszen ilyenkor minden alkalommal leoldódik a bőrön lévő természetes védőréteg. Sokaknak mindez olyannyira megviseli a kezét, hogy az kiszárad, berepedezik és akár vérzik is.
Mindezek elkerülése vagy kezelése végett meg kell erősíteni a bőr barrier- vagyis gátfunkcióját. A barrier fő feladata a víz- és lipidtartalom szabályozása. Az áteresztőképességet szabályozó barrier meggátolja, hogy kórokozók, kémiai anyagok jussanak a hámba. Ezen kívül minimálisra csökkenti a hámon keresztüli víz- és elektrolit vesztést és így megóvja a szervezetet a kiszáradástól. Tehát ha ez a funkció gyengül, nagy eséllyel alakul ki a bőrszárazság.

A legfontosabb teendő: a hidratálásszáraz kéz ekcéma pikkelysömör

A külső és belső hidratálás különösen fontos ezekben a hónapokban. Akkor is innunk kell, ha nem vagyunk szomjasak, és a hidratáló kézkrémeket is érdemes rendszeresen használni, megelőzésképpen. Ez pedig nem csupán napi egy krémezést jelent, inkább öt-hat alkalmat. Ehhez jó trükk, ha mindenhol tartunk kézkrémet: nagy dobozzal a fürdőszobában, kisebb tubusokkal a táskánkban, az íróasztalunkon és a konyhában is. Fontos, hogy a krémezés során a körömbőrt és magát a körmöt is bekenjük, hiszen ezek ugyancsak ki tudnak száradni. Persze nehéz elboldogulni a hatalmas kézkrém választékban, de a bőrgyógyász szerint két fő összetevő van, amely igazán fontos.
Az emollientek olyan anyagok, amelyek miatt kenhetőbbé válik a krém, és amelyek puhítják, nyugtatják a bőrt. Ezek az anyagok rövidtávon hatnak:  javítják a bőr állapotát közvetlenül az alkalmazás után. Sok emollientnek elzáró és vízmegkötő tulajdonsága is van, vagyis hidratálnak is egyben. Ide tartoznak például az olyan összetevők, mint a lanolin, a jojoba olaj, az isopropyl palmitate, ami egy pálmaolajból előállított bőrpuhító vagy a squalene, ami egy, a bőr által termelt faggyúban is megtalálható természetes olaj.
A másik fontos anyagtípus a vízmegkötők csoportja, amely a bőr környezetéből köti meg a vizet, így hidratál. Ilyen összetevők például a glicerin, a hialuronsav, a sorbitol, a tejsav vagy a karbamid.
Télen érdemes lehet gazdagabb kézkrémeket választani, amelyek akár kakaó- vagy sheavajat, méhviaszt tartalmaznak. Az is hatékony segítség, ha az esti krémezés után vékony cérnakesztyűt húzunk egész éjszakára. 

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

- Akik különösen érzékeny bőrűek és télen szenvednek a kiszáradt, cserepes kezük miatt, azoknak olyan apróságokra is érdemes figyelniük, mint a szappanválasztás. Ajánlatosabb ugyanis kíméletesebb, természetes készítményeket választani és forró helyett langyos vízzel kezet mosni, amit rögtön hidratálás követ. Akinek nem muszáj, ne használjon alkoholos kézfertőtlenítőt. A kinti kesztyűviselés mellett az otthoni párásító készülékeken is érdemes elgondolkodni, különösen, ha száraz, hámló, viszkető a bőr – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza.  – Ugyanakkor komolyan kell venni, ha a tünetek nem enyhülnek, esetleg romlanak, testszerte máshol is jelentkeznek, hiszen akár ekcéma, pikkelysömör, vagy valamiféle gyulladás is állhat a háttérben.  Ez utóbbiakat természetesen kezelni kell, ami csak pontos diagnózis esetén lehet hatékony. Ha mégis kiderül, hogy „csak” fokozott érzékenységről, dehidrációról van szó, a szakorvos akkor is segíthet a személyre szabottan legoptimálisabb készítmények megtalálásában.

Online bejelentkezés dr. Rózsa Annamáriához: kattintson ide!

Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Dermatica

+36 70 977 0752

online bejelentkezés dermatica

Téma szakértői

Dr. Karászi Viktória

Dr. Karászi Viktória

bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász - kozmetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram,
Azzal kapcsolatban írok önnek,hogy ami nap egy két hete körülbelül megjelent egy kör a bokámon ilyen heges felületű, kicsit pörsenéses. Azóta napról napra egyre csúnyább lesz,viszont fájdalmat semmit nem érzek. Fogalmam sincs mi okozhatta. Esetleg állhat a dolog hátterében valami?
Előre is köszönettel,
Zsigó Nóra

Nagy Zsófia
Nagy Zsófia asszisztens
Tisztelt Kérdező,
Több ok állhat mögötte. Lehet a bőr szárazsága, lehet esetleg allergia eredetű, stb. Ezt pontosan a szakorvos vizit keretében fogja tudni megmondani. Amennyiben többször is észleli ezt a problémát, keressen fel bőrgyógyász-allergológus szakorvost.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.

További részletek
Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK