Az arcon megjelenő szemölcs nagyon zavaró lehet, de ha házilagos módszerekkel kívánunk megszabadulni tőle, esetleg olyan készítményekkel próbálkozunk, amelyekkel nem szabad az arcot kezelni, sokkal nagyobb bajt is okozhatunk. A legjobb tehát, ha felkeressük a bőrgyógyászt, aki professzionális módszereket alkalmaz a szemölcs eltávolításban. A témáról dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus beszélt.
Mivel a szemölcsök szinte minden fajtáját vírus okozza (főként a humán papilloma vírus), amelyeknek rengeteg típusa létezik, szinte lehetetlen elkerülni a velük való találkozást. A vírusok majdnem minden felületen megélnek, a padlótól a törölközőn át az evőeszközökig, mindezt összevetve tehát gyakorlatilag nem lehet megmondani, ki hol és mitől fertőződött meg egy adott vírussal. Mivel a szemölcsök fertőzőek is lehetnek, nem szabad megérinteni más személy szemölcsét, sőt, saját magunkon is át tudjuk vinni a fertőzést egyik testtájról a másikra. Ezért érthető, hogy a szemölcsök bárhol kialakulhatnak, bár mivel a kezek, az ujjak, a lábak érintkeznek talán a legtöbbször valamilyen felülettel, ezeken a testrészeken a leggyakoribbak. Ugyanakkor akár az arcon is megjelenhet ilyen bőrképlet.
Az arcon a számos szemölcsfajta közül két típus jelenik meg leggyakrabban: a lógó szemölcs és a lapos szemölcs.
Könnyen összetéveszthető egy anyajeggyel a futószemölcs, ugyanis alig emelkedik ki a bőrből, barna vagy bőrszínű, és többnyire csoportosan fordul elő. Fiatalabbaknál és legyengült immunrendszerű személyeknél gyakoribb, de bárkinél felbukkanhatnak ezek a szemölcsök. Eltávolításánál olyan eljárások közül lehet választani, mint a közönséges szemölcsnél.
Az arcon, nyakon, állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek az összefekvő területeken irritáció miatt. Ebben az esetben tudni kell, hogy ezek a bőrképletek nem vírusos eredetűek és nem adhatóak át, valamint orvosi szempontból nem igényelnek kezelést, csupán akkor távolítják el elektromos vagy lézeres eszközökkel, fagyasztással, ha zavarják a pácienst. A közönséges szemölcsre alkalmazott ecsetelőkkel azonban nem ajánlott kezelni, mert csúnya nyomot hagyhat.
A szemölcsöket okozó vírusoktól sajnos nem lehet megszabadulni, de a zavaró bőrnövedékeket többféleképpen is el lehet távolítani. Az is előfordulhat, hogy magától múlik el egy szemölcs, de sem ez, sem az eltávolítás nem garancia arra, hogy soha többé nem nő vissza.
- A szemölcsök eltávolításának módját mindig azok típusa határozza meg, de az általánosságban igaz, hogy az arcon, különösen a szem környékén lévő képleteket nem szabad otthon kezelgetni, piszkálni, esetleg levágni, mert sokkal nagyobb bajt okozhatunk – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus. – Időről időre elterjednek házilagosan kivitelezhető tippek az arcon lévő szemölcsökkel kapcsolatban, de valójában nem valószínű, hogy pl. a fokhagyma kivonat alkalmas lenne erre a feladatra. A szalicilsavas készítményeket pedig kifejezetten tilos arcon, nyakon használni, mert égési sérüléseket okozhatnak. Az adott szemölcstől, szemölcsöktől függően beválhat orvosi eljárásként a fagyasztás, a leégetés, a lézeres vagy műtéti kiemelés, esetleg a vényköteles krémek, ecsetelők.
Három esetben érdemes tehát bőrgyógyász segítségét kérni. Az egyik, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy pontosan mi is a bőrképlet, hiszen nagyon fontos kizárni például a bőrdaganat lehetőségét. A másik, ha makacs, kiújuló szemölcsről van szó, amelynél az otthoni próbálkozások csak elodázzák a gyógyulást, rosszabb esetben még el is terjesztik a vírusfertőzést más testrészekre. A harmadik, ha a képlet az arcon, a szem környékén van, hiszen ilyenkor különösen fontos, hogy az eltávolítás után ne maradjon feltűnő, csúnya seb vagy nyom.
Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.