Időskori bőrbetegségek

Időskori bőrbetegségek

Módosítva: 2024.09.19 11:56

Idősebb korban gyakoribbá válnak a bőrproblémák és a bőrbetegségek. A vékony, száraz vagy viszkető bőr a természetes öregedési folyamat része lehet, azonban a nem gyógyuló sebek vagy az új bőrelváltozások komoly problémákra hívhatják fel a figyelmet.

Hogyan változik a bőr idősödve?
Időskori bőrbetegségek I: Öregségi foltok
Időskori bőrbetegségek II: Bőrkinövések
Időskori bőrbetegségek III: Zúzódások, véraláfutások
Időskori bőrbetegségek IV: Száraz, viszkető bőr
Időskori bőrbetegségek V: Bőrrák
Időskori bőrbetegségek VI: Övsömör
Időskori bőrbetegségek VII: Fekélyek
Hogyan ismerhetőek fel az időskori bőrbetegségek?
Hogyan előzhetőek meg az időskori bőrbetegségek?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Dermatica Központban

Hogyan változik a bőr idősödve?

Minden más testrészünkhöz hasonlóan a bőrünk is változik idősödve. Tinédzserkorban a rettegett pattanások okoznak problémát, míg középkorban megjelennek az árulkodó ráncok. Az idősek körében egyre gyakoribbá és észrevehetőbbé válhatnak a bőrproblémák a bőr öregedésének köszönhetően. A korral párhuzamosan fokozatosan vékonyodik a bőr, valamint veszít a zsír- és nedvességtartalmából, rugalmasságából. Az idősebb emberek bőre szárazabbá válik, amit gyakran a faggyúmirigyek csökkent aktivitása okoz. A bőr hajlamosabbá válik a berepedésre, és feszülő érzés, viszketés, pikkelyesedés jelenhet meg rajta. A bőrsejtek cserélődése drámaian lecsökkenhet, ami lassítja a sebgyógyulást. Az öregedés gyengíti az immunrendszert, így a bőrfertőzések is gyakoribbak lehetnek. A semmiből nagy, sötét zúzódások és véraláfutások kerülhetnek elő az erek falának sérülékenysége miatt. Mindezek a tényezők megnövelik az időskori bőrbetegségek kockázatát, valamint lassítják a gyógyulást.

Időskori bőrbetegségek I: Öregségi foltok

Az öregségi foltok valójában nem nevezhetőek időskori bőrbetegségeknek, mert ártalmatlan elváltozások a bőrön. A lapos, halványabb vagy sötétebb barna foltokat jelentik, amelyeket egyesek májfoltoknak neveznek. Az öregségi foltok az az évekig tartó napozásnak köszönhetőek és jellemzően a legtöbb napfényt kapott bőrfelületen, például az arcon, a karokon vagy a kézfejen jelennek meg. Habár az öregségi foltok ártalmatlanok, mégis érdemes egy bőrgyógyásszal átnézetni őket, hogy biztosra ki lehessen zárni más időskori bőrbetegségek jelenlétét. Ez különösen fontos, ha megváltozik az öregségi folt színe, mérete vagy körvonala. A zavaró öregségi foltok kezelésében is tud segíteni a bőrgyógyász.

Kapcsolódó cikkünk

A hideg és bőrbetegség is okozhatja az arcbőr szárazságát

Az arc bőrének szárazsága különösen télen kellemetlen, de szerencsére sok esetben elég kezelésnek bizonyul a megfelelő hidratálás és bizonyos óvintézkedések megtétele. Azonban dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza arra hívta fel a figyelmet, hogy bőrbetegségek tünete is lehet a száraz bőr, amelyet már másképp kell kezelni.

Időskori bőrbetegségek II: Bőrkinövések

A bőrkinövések is egyre gyakoribbá válnak idősebb korban. Bőrkinövések alatt a puha, szivacsos, gyakran hússzínű szövetkinövéseket értjük, amelyek jellemzően a szemhéjakon, a nyakon, a combokon, a hónaljban, az ágyékban és a mellek alatt jelennek meg. Gyakori bőrkinövés például a fibróma, amik gyakrabban fordulnak elő nőknél, túlsúlyos embereknél és cukorbetegeknél. Alapvetően a legtöbb bőrkinövés is ártalmatlan, de könnyen zavaró időskori bőrbetegségek alakulhatnak ki belőlük, például ha irritálódhatnak a ruhák dörzsölő hatása miatt. Ilyen esetekben is segíthet a bőrgyógyász a bőrkinövések eltávolításában.

Időskori bőrbetegségek III: Zúzódások, véraláfutások

Ahogyan azt a bevezetésben is említettük, az öregedő bőr vékonyabb, és kevesebb a zsír található benne, ami párnázószerkezetként szolgálna. Emellett az erek is törékenyebbek és könnyen elszakadnak, kis sérülésre is vér szivároghat ki belőlük. Összességében az idősek bőre így hajlamosabbá válik arra, hogy zúzódások, véraláfutások jelenjenek meg rajta. Még gyakoribbak a véraláfutások azoknál az idősebb embereknél, akik vérhígítót vagy akár vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, például aszpirint vagy ibuprofent szednek. Habár ijesztőnek tűnhet egy nagy véraláfutás, érdemes tudni, hogy a zúzódások általában ártalmatlanok és egy kis sérülés is nagy véraláfutást okozhat. Ha azonban gyakran vagy sérülés nélkül jelennek meg véraláfutások valakinél, mindenképp orvoshoz kell fordulni, hogy kivizsgálják ennek az okát!

Időskori bőrbetegségek IV: Száraz, viszkető bőr

A száraz bőr nagyon gyakori probléma az időseknél, az esetek több mint felénél előfordul. A szárazság miatt a bőr repedezetté és fájdalmassá válhat, míg a vakarózás bőrirritációt okozhat, és utat nyithat a fertőzést okozó baktériumok bejutásának. Száraz, viszkető időskori bőrbetegségek esetén:Időskori bőrbetegségek - Dermatica Központ

  • Kerülje a hosszú, meleg fürdőt vagy zuhanyt
  • Használjon hidratáló tusfürdőket
  • Használjon naponta hidratáló kenőcsöt vagy krémet
  • Igyon több vizet
  • Ha a levegő száraz, működtessen párásítót
  • Nem enyhülő viszketés esetén érdemes orvoshoz fordulni, ez ugyanis máj-, vese- vagy pajzsmirigybetegség jele lehet

Időskori bőrbetegségek V: Bőrrák

Az időskori bőrbetegségek között a legveszélyesebbek a különböző típusú bőrrákok. Időskorban mind a melanoma, mind a lassabban növekvő bazálsejtes és laphámsejtes rákok is gyakoribbá válnak. A több évnyi napozás mellett az idősebb felnőtteknél csökken a rákot megelőző sejtek helyreállításának képessége is. Az életkor a legerősebb kockázati tényező a nem melanómás bőrrákok esetében. A daganatos időskori bőrbetegségek felismerése érdekében havonta egyszer végezzen bőrellenőrzést otthon, hogy felismerje az új kinövéseket és a meglévő anyajegyek elváltozásait. Bármilyen gyanús elváltozás esetén forduljon bőrgyógyászhoz, de ezek hiányában is érdemes évente egyszer részt venni egy bőrgyógyászati szűrővizsgálaton.

Időskori bőrbetegségek VI: Övsömör

Az időskori bőrbetegségek közé sorolható az övsömör is, ugyanis gyakran időskorban látjuk ezt a kórképet. A bárányhimlő vírusa könnyebben aktiválódik a legyengült immunrendszerrel rendelkező idősek körében. Az övsömör égő, viszkető, bizsergő vagy rendkívül érzékeny bőrfelülettel kezdődik. Ezután fájdalmas kiütés alakul ki, gyakran lázzal vagy fejfájással kísérten. A kiütés végül hólyagosodik, ami könnyen megfertőződhet és a hosszú távú idegfájdalom alakulhat ki. Az övsömör egy súlyos betegségnek számít az időskori bőrbetegségek között, így a tüneteinek megjelenésekor azonnal forduljon orvoshoz!

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Időskori bőrbetegségek VII: Fekélyek

Habár bármilyen életkorban kialakulhatnak fekélyek, ezek is gyakoribbak az idősebbek körében, így az időskori bőrbetegségekhez sorolhatóak. Az ágyhoz kötött vagy kerekesszékben ülő idősek hajlamosak a fekélyek kialakulására a nyomásnak kitett területeken. Amikor ülünk vagy fekszünk, bizonyos testrészeink (például a farokcsont, a lapockák, a térdhátak és a sarkak) fokozott nyomásnak vannak kitéve, mert rajtuk nehezedik a test súlya. Ezeken a területeken nyílt sebek alakulhatnak ki. A fekélyeket nagyon nehéz kezelni, ha egyszer már kialakultak, mert könnyen elfertőződhetnek. Éppen ezért fontos megelőzni őket a bőr tisztán és szárazon tartásával, valamint a testhelyzet változtatgatásával.

Hogyan ismerhetőek fel az időskori bőrbetegségek?

Az időskori bőrbetegségek felismerése sokszor egy kihívást jelentő feladat. Időskorra ugyanis sok más szervünkhöz hasonlóan a bőr is megváltozik, öregszik. A bőr vékonyodása és ráncosodása egy természetes folyamat, ahogyan az is, hogy pigmentfoltok jelennek meg rajta. Ettől eltérő elváltozások azonban már problémára utalhatnak. Az időskori bőrbetegségek gyakran lassú hónapok-évek alatt fejlődnek ki, ami megnehezíti a felismerésüket. Gyakori, hogy az időskori bőrbetegségek azért nem kerülnek felismerésre, mert a páciens a bőr természetes megváltozásának gondolta őket. Idős korban az egyéb betegségek, mozgáskorlátozottság, látásromlás is megnehezíti az időskori bőrbetegségek észrevételét.

Mindezek miatt elengedhetetlen, hogy idős korban is rendszeresen részt vegyünk bőrgyógyászati szűrővizsgálatokon. A bőrgyógyász szakorvosok hamar különbséget tudnak tenni a bőr természetes öregedési folyamat és az időskori bőrbetegségek között. Az időskori bőrbetegségek felismerése segítheti más betegségek diagnosztikáját is. A rendszeres szűrővizsgálat mellett az alábbi esetekben érdemes bőrgyógyászhoz fordulni:

Hogyan előzhetőek meg az időskori bőrbetegségek?

Az évek múlását és az öregedés folyamatát sajnos nem tudjuk megelőzni. Idővel a bőrünk veszíteni fog a rugalmasságából és a víztartalmából. Ez egy természetes folyamat, amit lassítani lehet ugyan, de megelőzni nem. Más a helyzet azonban az időskori bőrbetegségek terén. Az időskori bőrbetegségek nagyrésze ugyanis igenis megelőzhető lenne a helyes életmóddal és a rendszeres bőrgyógyászati szűrővizsgálatokkal. Fontos kiemelni, hogy az időskori bőrbetegségek megelőzését nem idős korban kell elkezdeni! Az időskori bőrbetegségek nagyrésze ugyanis hosszú évek alatt fejlődik ki, és kialakulásában szerepet játszhat az, hogy már gyermekkorunktól kezdve hogyan bántunk a bőrünkkel, hogyan ápoltuk azt.

Az időkori bőrbetegségek megelőzése érdekében rendkívül fontos a fényvédelem (naptej) alkalmazása már kiskortól kezdve. Az UV-sugárzás a legfőbb külső tényező, amely szerepet játszik az időskori bőrbetegségek, köztük a bőrrák (például melanoma, basalioma) kialakulásában. Mindig használjunk széles spektrumú fényvédőt legalább SPF 30-as faktorszámmal, valamint viseljünk védőruházatot, például kalapot, hosszú ujjú inget és napszemüveget. Érdemes kerülni a napfényt a legintenzívebb órákban, 11 és 15 óra között, valamint a szolárium használatát.

Bőrünk rendszeres hidratálásával is sokat tehetünk az időskori bőrbetegségek megelőzése érdekében. Kerüljük a forró vízzel való gyakori zuhanyzást vagy fürdést, mert ez kiszáríthatja a bőrt, és fogyasszunk elegendő folyadékot, hogy a bőr belülről is hidratált maradjon. Az antioxidánsokban és vitaminokban gazdag étrend segíti a bőr egészségének megőrzését, csökkenti a gyulladást és gyorsítja a bőr regenerációját. Ezzel szemben az alkohol és a dohányzás gyorsítja a bőr öregedését, elősegíti a ráncok kialakulását és növeli a bőrrák kockázatát. Az egyéb káros hatásaik miatt is érdemes kerülni őket. Az évente végzett bőrgyógyászati szűrővizsgálatokon még korai stádiumban felismerhetőek a bőrbetegségek, hogy idősebb korra ne okozzanak komolyabb problémát.

Téma szakértői

dr. Medgyesy Gábor

dr. Medgyesy Gábor

sebész
Peterman Krisztina

Peterman Krisztina

kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Borbola Kinga

Dr. Borbola Kinga

Bőrgyógyász - kozmetológus, klinikai onkológus

Hírek

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.

További részletek
Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK