A bőr és köröm gombás megbetegedéseinek száma világszerte növekszik. A XX. század „vívmányai”, mint a zárt, nehezen szellőző lábbelik ( műanyag, nem természetes alapanyagú cipők, bakancsok, gumicsizmák, sportcipők), és a nem szellőző nylon ruhadarabok egész napos viselése (harisnya, zokni), továbbá „modern” életmódunkból következő betegségeink (keringési problémák, cukorbetegség, az immunrendszer legyengülése), antibiotikumok túlzott szedése, műkörmök viselése, sok egyéb tényező mellett, mind-mind hozzájárulhatnak a bőr- és körömgombásodás kialakulásához.
Becslések szerint Magyarországon a lakosság 60-70%-nak van valamilyen gombás eredetű panasza. A bőr és a köröm gombás megbetegedéseit a klinikai kép, a betegség lokalizációja, illetve az invázió mélysége alapján csoportosíthatjuk.
A hajas fejbőr gombás betegségei gyermekek illetve állatokkal foglalkozó felnőttek körében a leggyakoribbak. Általában az állatról terjednek az emberre. A hajas fejbőrön egy vagy több finoman hámló, néhány cm-es gyulladt terület jelentkezik, ahol a hajszálak letöredeznek.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az ún. nagyhajlatok (lágyékhajlat, hónalj, mell alatti redő, farvágás) bőrének gombás fertőződése elsősorban túlsúlyos, erősen izzadó, nemritkán cukorbeteg felnőttek betegsége, ahol az érintett terület vörös, nedvedző, erősen viszket és fájdalmassá válhat.
Az arc, törzs, végtagok bőrének gombás fertőzése éles szélű, kör alakú, finoman hámló, gyulladásos foltokban (néha térképszerű rajzolatokban) jelenik meg. Erősen viszketnek.
Az utóbbi évtizedekben egyre gyakrabban fordul elő a fiatalabb korosztályt érintő ún. napgomba okozta bőrelváltozás, mely főleg a nyári időszakra jellemző. A felsőtesten kerek, finoman hámló, néhol összefolyó barnás foltokat okoz, melyek nem viszketnek és nem fertőznek. Jellegzetessége, hogy napozáskor a fertőzött területeken nem képződik pigment, az elpusztult gombatelepek helyén fehér foltok láthatók. Ez azonban reverzibilis, gyógyulás után a bőr pigmentje ismét normális eloszlású lesz. A kórokozó a hajas fejbőrön is előfordul, lehullva újrafertőzhet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A lábujjközök gombás fertőzése („atlétaláb”) talán a legismertebb. Leggyakrabban a negyedik és ötödik lábujj között alakul ki, ahol erősen egymásra nyomódnak a lábujjak. A bőr viszket, kissé vörös, repedezetté válik. Később a folyamat kiterjedésekor, erősebb izzadás esetén, a bőr felpuhul, fehérré, lehúzhatóvá válik. Mély repedések is kialakulhatnak, melyek fájdalmasak.
Körömgombásodáson a körömlemez, a mátrix és/vagy a körömágy gombás fertőzését értjük. A legmagasabb gyakoriságú körömbetegség (15-50%). Hazánkban úgy mint a világ más részein, a körömgomba gyakorisága kb. 3-10%, idős korban még gyakoribb (20-50%). Tünetei: elszíneződött (barnás, sárgás) körmök, a körmök lemezesen rétegesek, felszínük töredezett megvastagodott, nehezen vágható körmök, kellemetlen szag, fájdalom. A korrekt diagnózis itt is a mikroszkópos és tenyésztéses technikára épül.
A körömgombásodás kezelése sokkal körülményesebb, mint az egyéb bőrgombásodásoké, egyrészt, mert a köröm speciális anatómiája, lassú növekedése gátat szab a hatóanyagok bejutásának, másrészt mert többnyire egyéb betegségekhez társul, növelve a gyógyszerkölcsönhatások és a mellékhatások veszélyét.
Bőrgombásodás esetén egyszerű felszínes gombaellenes kenőcs általában elégséges szokott lenni, a körömgombásodásnál azonban hosszú, szájon keresztüli gyógyszerelés is szükségessé válhat.
A Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika magánrendelőben vállaljuk
bőr- és körömgombásodás kivizsgálását
kiváltó ok felderítését
bőr- és körömgombásodás kezelését - felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt
Rendelés típusa: Rendelési helyszín:Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Brezán Edina
Bejelentkezés a doktornőhöz »
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.