A kuperózis vagy más néven rosacea egy gyakori időskori bőrbetegség, ami körülbelül minden nyolcadik embert érint. A kuperózis tünetei leggyakrabban az orr, az arc és a homlok területén jelentkeznek. Habár nincs gyógymód a kuperózis ellen, de számos gyógyszer, krém és testápoló áll rendelkezésre, amik segítenek a kuperózis tünetei csökkentésében.
Mit jelent a kuperózis?
Milyen tünetekkel jelentkezik a kuperózis?
Mik a kuperózis stádiumai?
Miért alakulhat ki a kuperózis?
Mikor lángol fel a kuperózis?
Hogyan vizsgálható ki a kuperózis?
Hogyan kezelhető a kuperózis?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A kuperózis egy gyakori gyulladásos bőrbetegség, ami főként az idősebb korosztályt érinti. A kuperózis – vagy más néven rosacea – tünetei 30 éves kortól felfele jelentkeznek, és időskorra válnak egyre inkább dominánssá. Főként az 1-es és 2-es bőrtípusú személyeknél jelenhet meg kuperózis, tehát azok között gyakori, akiknek világos a bőrük, szemük és a hajuk. Gyakoribb a nők körében is, aminek hátterében a kozmetikai termékek gyakoribb használata állhat. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a kuperózis súlyosabb a férfiak között, mivel nem foglalkoznak a tünetekkel és késleltetik a kezelést, amíg az állapot előrehaladottá nem válik.
A kuperózis bőrpírt okoz az orcákon, az orron és a homlokon, de akár a szemet (szaruhártyát, kötőhártyát) is érintheti. A kuperózis több típusa is ismert, egyesek pattanásokat és duzzanatot is okozhatnak a bőrön. A kuperózis egy élethosszig tartó állapot, a tünetek hetekig-hónapokig fellángolhatnak, majd egy időre elmúlhatnak.
A kuperózis könnyen összetéveszthető a pattanásokkal, aknékkal, seborrheás dermatitissel vagy más bőrproblémákkal, így nagyon fontos, hogy szakértő vizsgálja ki és állapítsa meg a kuperózis diagnózisát. Sajnos a kuperózis egy élethosszig tartó, gyógyíthatatlan állapot, de gyógyszerekkel, kíméletes bőrápolással és a fellángolást okozó dolgok kerülésével kordában tartható.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A kuperózis a következő tüneteket okozhatja:
A kuperózis egy olyan bőrbetegség, ami kezelés nélkül idővel súlyosbodik. Úgy is mondhatjuk, hogy a kuperózis menetel előre, és idővel újabb stádiumba jut. A kuperózisnak három stádiumát különíthetjük el. A kuperózis kezdetben általában csak az orcákon és a homlokon okoz tüneteket; az első tünetek között pedig az arcpír és az apró, kitágult erek jelentkeznek. Az első stádium a fellángolások időszaka, a tünetek váratlanul jönnek és mennek. Egyesek csupán ezt, a rosacea első stádiumát nevezik kuperózisnak.
A második stádiumban a fentiek mellett gennyes vagy folyadékkal teli dudorok is képződnek a bőrön, valamint maga a bőr is megduzzadhat. Ebben a stádiumban gyakran kerül összetévesztésre a kuperózis és a pattanás, mert nagyon hasonlóan néznek ki.
A harmadik stádiumban a kuperózis hatására a bőr tovább duzzad és vastagszik. A bőr kötőszövetesen átalakul, és egyenetlenné, dudorossá válhat, ami leggyakrabban az orrot érinti (rhinophyma).
A kuperózis további típusa a szemészeti kuperózis. Ebben a típusban a kuperózis a szemet érinti, és mellette megjelenhetnek, de akár el is maradhatnak a bőrtünetek. A szem irritálttá, véreressé, vizenyősssé válhat a kuperózis hatására. Érzékeny lehet a fényre, és fájdalmas dudorok is kialakulhatnak a szemhéjon. Rosszabb esetben szaruhártya- vagy kötőhártya gyulladás is létrejöhet és akár látásromlás is kialakulhat. Télen sokan küzdenek a kezük kiszáradt, repedezett bőrével, amellyel kapcsolatban sok otthoni kezelési módszer létezik. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy betegség is okozhat ilyen tünetet.Kapcsolódó cikkünk
Száraz, repedezett kéz? Íme, a bőrgyógyász tanácsai
Nem tudjuk pontosan, hogy egyes embereknél miért alakul ki kuperózis, míg másoknál nem. A hátterében állhat természetesen az eltérő genetika, a túlműködő immunrendszer vagy környezeti tényezők is. Kutatások tárgyát képezi, hogy vajon autoimmun betegség-e a kuperózis. Valószínű, hogy a kuperózis érintettjeinek az immunrendszere nagyon érzékeny a környezetben bekövetkező változásokra. Ilyen változások lehetnek a napfénynek való kitettség vagy a hőmérséklet-ingadozás, amelyek kiváltják a tüneteket. Ilyen esetekben az immunrendszer túlterheli magát, hogy alkalmazkodjon a környezetben bekövetkező változásokhoz, és kialakulnak a tünetek. Gyakoribb továbbá a kuperózis megjelenése a dohányosok között és azok körében, akiknél H. pylori baktérium fertőzés áll fent. De érdemes tudni, hogy a kuperózis nem fertőző betegség, vagyis nem lehet továbbadni, illetve nem a rossz higiénia jele!
Habár a kuperózis okait nem pontosan ismerjük, többet tudunk arról, hogy melyek azok a tényezők, amik elősegítik a kuperózis fellángolását. Ezek a tényezők a következők lehetnek:
A kuperózis tüneteinek fellángolása egyéni. Ha nem biztos benne, hogy mi váltja ki a kuperózis tüneteit, figyelje magát hetekig és írjon egy listát azokról az ételekről, italokról, bőrápolási termékekről és tevékenységekről, amiket követően megjelentek a tünetek. Ha azonosítja, hogy mi váltja ki a tüneteket, a kiváltó okok elkerülésével csökkentheti a kuperózis fellángolásának gyakoriságát. 5 kevésbé ismert dolog, ami fokozza a rosacea tüneteit - Allergia KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Problémák, amiket csak a rosaceás bőrűek érthetnek - Dermatica Központ
Minden bőrkiütés ekcéma? - Allergia Központ
Időskori szemölcs - fontos megkülönböztetni a melanómától - Dermatica Központ
A kuperózis kivizsgálását bőrgyógyász szakorvos végzi. Fontos, hogy szakorvoshoz forduljunk a tünetek megjelenése esetén, a kuperózis tünetei ugyanis könnyen összetéveszthetőek más bőrbetegségekkel a kevésbé szakavatott szemek számára! A kuperózis diagnosztizálása a legtöbb bőrgyógyász szakorvos számára blikkdiagnózis, vagyis csupán az arcra tekintéssel és fizikális vizsgálattal kimondható a kuperózis diagnózisa. Nem is létezik specifikus teszt a kuperózis azonosításához. Az orvos etermészetesen részletesen felveszi az anamnézist és leírja a tüneteit, valamint a fizikális vizsgálat során tapasztaltakat. Szükség esetén más betegségek, például a pikkelysömör vagy lupusz kizárására irányuló vizsgálatokat is kérhetnek. Szemtünetek jelentkezése esetén érdemes lehet egy szemész szakorvos felkeresése is.
Érdemes tudni, hogy a kuperózis egyes tünetei (például a pókhálós erek és a kipirulás) nehezebben láthatóak a barna és fekete bőrön. Éppen ezért fontos, hogy más tünetekre is odafigyeljünk a kivizsgálás során, például a duzzanatra, dudorokra, az arc szúró, égő érzésére és a száraznak tűnő bőrre.
A kuperózis kezelése egyénre szabott. Többféle módszer közül lehet válogatni, valamint akár kombinálni is őket, hogy a legjobb hatást érjék el. Érdemes azonban tudni, hogy a kezelések nem tudják megszüntetni a kuperózis állapotát, csupán enyhíteni a tüneteket és javítani az esztétikai megjelenést. A kezelést érdemes szakorvossal együtt kiválasztani. A következő módszerek segíthetnek a kuperózis tüneteinek enyhítésében:
A kezelés megkezdését követően több hétig vagy néhány hónapig is eltarthat, amíg a kuperózis tünetei enyhülnek. Legyünk türelemmel és térjünk vissza rendszeresen kontroll vizsgálatokra, ahol módosítható a terápia, amíg meg nem találjuk a legjobb megoldást.Téma szakértői
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.