Lipóma, azaz zsírdaganat
A lipóma egy jóindulatú bőrdaganat, egy zsírszövetekből álló göböcske. A lipóma a bőr alatt fejlődik, és nem jár orvosi kockázattal. Eltávolítása egészségügyi szempontból nem indokolt, de amennyiben esztétikailag zavaró, vagy kellemetlenséggel jár, eltávolítható.
Kialakulásának oka nem ismert, de léteznek lipómára hajlamosító tényezők. Gyakrabban fordul elő olyan esetben, ahol a családban korábban jellemző volt lipómás bőrdaganat. A lipóma elsősorban a 40-60 éves korosztályt érinti, de bármely életkorban megjelenthet.
Kialakulása szempontjából gyakori bőrelváltozásnak tekinthető, és az esetek többségében teljesen ártalmatlan.
A gömb alakú zsírszövet a bőr és az izom között növekszik. Ritkább esetben a szervezet belső részeiben, az izmok, vagy a belső szervek zsírszöveteiben is kialakulhat lipóma, ami ritkán kerül felismerésre.
Időskori szemölcsnek is nevezik a seborrhoeás keratózist, ami főként 50 év felett nagyon gyakori, jóindulatú, hámeredetű bőrelváltozás, de fiatalabbaknál is megjelenhet. Ez a lassan fejlődő, idővel leginkább szemölcsre hasonlító képlet önmagában nem igényel kezelést, de egyrészt fontos eldönteni, valóban erről van-e szó vagy bőrdaganatról, másrészt esztétikai okokból el is lehet távolítani. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa mondta el, hogyan.
A lipóma kialakulásának oka még a mai napig ismeretlen. Egyes vélemények alapján az alábbi tényezők szerepet játszanak a lipóma kialakulásában:
alakja lehet tojás vagy gömb
Amennyiben zsírcsomót találunk a testünk bármely részén, érdemes bőrgyógyászhoz menni. A bőrgyógyász akár tapintással megállapíthatja, hogy jóindulatú zsírdaganattal, vagy rosszindulatú liposzarkómával állunk szemben. A liposzarkóma nagyobb ütemben növekszik, mint a lipóma, és gyakran fájdalommal is jár.
A diagnózis a fizikai vizsgálaton kívül biopszián és képalkotó eljárásokon alapszik. Utóbbira akkor van szükség, ha a daganat mérete vagy alakja a szokottnál nagyobb, valamint ha a bőr mélyebb rétegeiben helyezkedik el.
A liposzarkóma a lágyrészszarkóma egyik típusa. A kezdetben ártalmatlan lipóma ritkán rosszindulatú tumorrá alakulhat át. A daganat hirtelen gyors növekedésnek indul, mérete elérheti az ökölnagyságot is. Gyanúra ad okot az is, ha az addig fájdalmatlan lipóma hirtelen nyomásra érzékennyé, fájdalmassá válik.
A lipóma kezelése az esetek többségében sebészi úton történik. A műtétet helyi érzéstelenítésben végzik. A lipómát eltávolítják, majd a kimetszett daganatot szövettani vizsgálatra küldik. Erre azért van szükség, hogy a rosszindulatú daganatok lehetőségét kizárhassák. A beavatkozás kb. 20-45 percet vesz igénybe, a lipóma méretétől függően. A műtét után nehezen gyógyuló, jól látható heg marad a lipóma helyén.
Téma szakértői
Jelentkezzen be lipóma vizsgálatára
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.