Öregségi folt

Öregségi folt

Módosítva: 2024.08.31 16:25

Az idő múlásával sokan tapasztalhatják, hogy bőrükön apró, barna foltok jelennek meg, különösen azokon a területeken, amelyek gyakran napfénynek vannak kitéve. Ezek az úgynevezett öregségi foltok – bár ártalmatlanok – gyakran zavaróak lehetnek esztétikai szempontból. De vajon mi okozza őket, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a kezelésükre? Alábbi cikkünkben az öregségi foltok jellegzetességeit és a modern bőrgyógyászat nyújtotta megoldásokat lehet olvasni!

Mi az az öregségi folt?

Mi az oka az öregségi folt kialakulásának?

Jár bármilyen tünettel az öregségi folt?

Az öregségi folt milyen más bőrgyógyászati kórképre hasonlíthat?

Az öregségi folt terápiás lehetősége

Mi az az öregségi folt?

Az öregségi folt sokaknak ismerősen csenghet, hiszen egy mindennapi bőrelváltozást takar. Az öregségi folt, más néven májfolt vagy napfolt (lentigo senilis vagy lentigo solaris), egy jóindulatú bőrelváltozás, amely az idő múlásával jelenik meg a bőrön, különösen azokon a területeken, amelyek gyakran ki vannak téve a napfénynek. Ezek a foltok a legtöbb esetben világosbarna, sötétbarna vagy fekete színűek, és a méretük is széles skálán változhat.

Az öregségi folt leggyakrabban az arc, a kézfej, a karok és a vállak területén jelenik meg, és a bőr természetes öregedési folyamatának eredménye. Az UV-sugárzás felgyorsítja a melanin nevű pigment termelődését, amely a bőr sötétedéséért felelős például a napozás során is. Az évek során felhalmozódott napfényhatás és a bőr öregedése miatt alakul ki az öregségi folt.

Bár az öregségi folt ártalmatlan, és nem jelent egészségügyi kockázatot, néhányan kozmetikai okokból szeretnék eltávolítani őket. Eltávolításukra különféle módszerek állnak rendelkezésre, például lézerkezelés, krioterápia (fagyasztás), vagy bőrhalványító krémek alkalmazása.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mi az oka az öregségi folt kialakulásának?

Az öregségi folt kialakulásának legfőbb oka a bőr természetes öregedése és a napfény (UV-sugárzás) hosszú távú hatása. Íme néhány tényező, amely hozzájárul ezekhez a foltokhoz:

  • Napfény (UV-sugárzás): Az UV-sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak, és serkentik a melanin nevű pigment termelődését. A melanint a melanociták termelik, amik annak hatására expresszálják a fetékanyagot, hogy mennyi ideig süti a bőrt a nap. Ennek eredményeként alakul ki a lebarnulás is. Az évek során felhalmozódott napfényhatás miatt a melanin egyenetlenül oszlik el, és sötétebb foltok alakulnak ki a bőrön, főként azokon a területeken, amelyek leggyakrabban ki vannak téve a napfénynek, mint az arc, a kézfej, a karok és a vállak.
  • Életkor: Ahogy öregszünk, a bőr regenerálódási képessége is csökken, és a melanin eloszlása egyre egyenetlenebbé válik. Ez a természetes folyamat hozzájárul ahhoz, hogy az idősebb embereknél gyakrabban jelennek meg öregségi foltok.
  • Genetikai hajlam: Mint oly sok egészségügyi állapotban az öregségi foltok esetén is  a genetikai tényezők szerepet játszhatnak a kialakulásukban. Ha a családban gyakoriak ezek a foltok, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki.
  • Hormonális változások: Bizonyos hormonális változások, például a terhesség vagy a menopauza, szintén hozzájárulhatnak a pigmentáció megváltozásához.

Összességében az öregségi folt kialakulásának fő oka a napfénynek való hosszan tartó kitettség, amelyet az életkor és más tényezők tovább súlyosbíthatnak.

Kapcsolódó cikkünk

5 + 1 tipp a férfiak bőrápolásához

A férfiak napi bőrápolási rutinja általában lényegesen egyszerűbb és rövidebb, mint a nőké. A problémás bőrrel járó gondok azonban őket sem kerülik el, és a borotválkozás kapcsán is jelentkezhetnek kellemetlen tüneteik. Peterman Krisztina, a Dermatica gyógykozmetikusa a napi bőrápoláshoz ad praktikus tanácsokat.

Jár bármilyen tünettel az öregségi folt?

Az öregségi folt általában nem jár semmilyen fizikai tünettel, és ártalmatlan. A legtöbb esetben csak kozmetikai jelenségek, amelyek nem okoznak fájdalmat, viszketést vagy egyéb kellemetlenséget.

A következő jellemzők kapcsolódnak az öregségi folt megjelenéséhez:

  • Szín: A foltok színe világosbarnától a sötétbarnáig, esetleg feketéig terjedhet.
  • Forma és méret: Az öregségi foltok általában laposak, kerekek vagy oválisak, és néhány millimétertől akár több centiméter átmérőig is nőhetnek.
  • Elhelyezkedés: Leggyakrabban azokon a bőrterületeken jelennek meg, amelyek a leginkább ki vannak téve a napfénynek, mint az arc, kézfej, karok, vállak és a hát.

Fontos megjegyezni: Bár az öregségi foltok maguk nem jelentenek egészségügyi kockázatot, fontos, hogy figyeljen az esetleges változásokra. Ha egy folt viszketni kezd, fájdalmas lesz, vérzik, gyorsan növekedni kezd, vagy ha színében, alakjában jelentős változás következik be, akkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Ezek a tünetek ugyanis jelezhetik, hogy az adott bőrelváltozás valamilyen komolyabb problémát, például bőrrákot is jelezhet.

Az öregségi folt milyen más bőrgyógyászati kórképre hasonlíthat?

Az öregségi folt bizonyos bőrgyógyászati kórképekre hasonlíthat, amelyek miatt nehéz lehet megkülönböztetni ezeket egymástól. Fontos tisztában lenni ezekkel a hasonlóságokkal, mivel vannak olyan bőrbetegségek, amelyek komolyabb problémákra utalhatnak. Az alábbiakban lehet megtalálni azokat a bőrelváltozásokat, amelyek leginkább hasonlítanak az öregségi foltra.

Szeplők (ephelis)

A szeplők kisebb, barna vagy vöröses foltok, amelyek szintén az UV-sugárzás hatására alakulnak ki, és leginkább a világos bőrű embereknél fordulnak elő. Bár méretük kisebb, mint Öregségi foltaz öregségi folté, a napfénynek kitett területeken (arc, vállak) elhelyezkedő szeplők könnyen összetéveszthetők velük. Az öregségi foltok azonban általában nagyobbak és sötétebbek, mint a szeplők, és nem halványodnak el a napsütés hiányában.

Melanoma

Az öregségi folt és a melanoma, amely a bőrrák egyik legagresszívebb formája, néha hasonlíthat egymásra. A melanoma sötét, szabálytalan alakú folt lehet, és változó színben mutatkozhat, fekete, barna, vagy akár kékes árnyalatú is lehet. Bár az öregségi folt általában szabályos alakú és nem változik jelentősen, a melanoma gyorsan növekedhet, alakja és színe is változhat, valamint viszketést, fájdalmat okozhat. Mivel a melanoma súlyos egészségügyi kockázatot jelent, minden gyanús foltot érdemes bőrgyógyásszal ellenőriztetni.

Seborrheás keratózis

A seborrheás keratózis egy jóindulatú bőrnövedék, amely nagyon hasonlíthat az öregségi foltra. Ezek a növedékek laposak vagy enyhén kiemelkedőek, és lehetnek világosbarnák, sötétbarnák vagy fekete színűek, hasonlóan az öregségi folthoz. Azonban a seborrheás keratózisok gyakran szemölcsszerűek, érdes felszínűek, és gyakran csoportosan jelennek meg, míg az öregségi folt általában sima és egyenletes felületű.

Aktinikus keratózis

Az aktinikus keratózis is egy napfény által okozott bőrelváltozás, amely a bőrrák előfutára lehet. Ezek a foltok érdesek, pikkelyesek, és vöröses vagy barnás színűek lehetnek, ami miatt összetéveszthetők az öregségi folttal. Az aktinikus keratózis azonban gyakran irritált, érzékeny területet eredményez, és idővel rákos daganattá alakulhat, míg az öregségi folt nem jár ilyen kockázattal.

Melasma

A melasma hormonális változások, például terhesség vagy fogamzásgátlók használata miatt kialakuló bőrelszíneződés, amely szintén hasonlíthat az öregségi foltra. Bár a melasma általában nagyobb területeket érint, és szimmetrikusan jelenik meg az arcon, a barna foltok miatt összetéveszthető az öregségi foltokkal. Az öregségi folt ezzel szemben inkább egy-egy elszórt, sötét foltként jelenik meg.

Lentigo maligna

A lentigo maligna a melanoma egyik formája, amely leginkább az idősebb embereknél fordul elő, és szintén a napfénynek kitett bőrterületeken alakul ki. Ez a bőrelváltozás a nevét az öregségi foltról (lentigo) kapta, mivel hasonló a megjelenése. A lentigo maligna azonban idővel fokozatosan növekedhet, színe és alakja változhat, és komolyabb veszélyt jelenthet, mint az ártalmatlan öregségi folt.

Az öregségi folt számos bőrgyógyászati kórképre hasonlíthat, beleértve a szeplőket, a melanomát, a seborrheás keratózist, az aktinikus keratózist, a melasmát és a lentigo malignát. Bár az öregségi foltok általában ártalmatlanok és nem igényelnek orvosi kezelést, fontos, hogy minden új vagy változó bőrelváltozást bőrgyógyászati vizsgálatnak vessünk alá, hogy kizárhassuk a súlyosabb betegségeket.

Az öregségi folt terápiás lehetősége

Az öregségi foltok kezelésére számos terápiás lehetőség áll rendelkezésre, amelyek célja a foltok halványítása vagy eltávolítása, elsősorban esztétikai okokból. Mivel az öregségi foltok ártalmatlanok, a kezelésük nem kötelező, de sokan választják ezeket a beavatkozásokat, hogy fiatalosabb megjelenést érjenek el. A következő terápiás lehetőségek a leggyakrabban alkalmazottak:

Topikális krémek

  • Hidrokvinon: Ez az egyik leggyakrabban alkalmazott szer, amely csökkenti a melanin termelődését, ezáltal halványítja az öregségi folt megjelenését. Gyakran kombinálják más hatóanyagokkal, például tretinoinnal és kortikoszteroidokkal a hatékonyság növelése érdekében.
  • Retinoidok: A retinoidok, például a tretinoin, serkentik a bőrsejtek megújulását, és segítenek a bőr textúrájának javításában. Hosszabb időn keresztül alkalmazva halványíthatják az öregségi foltokat.
  • Kojiksav: Ez egy természetes bőrfehérítő anyag, amely gátolja a melanin termelődését, és így halványítja a sötét foltokat.

Lézeres kezelések

A lézeres kezelések hatékonyan célozzák meg és pusztítják el a melaninban gazdag sejteket anélkül, hogy a környező szövetek károsodnának. Különböző típusú lézerek használhatók, például a frakcionált lézer, amely segít a bőr egyenletesebb megjelenésének helyreállításában.

Intenzív pulzáló fény (IPL)

Az IPL-kezelés a bőr mélyebb rétegeibe hatoló fényimpulzusokat alkalmaz, amelyek elnyelik a pigmentált sejteket. Az IPL nemcsak az öregségi folt, hanem a napkárosodás egyéb jeleit is kezelheti, mint például a vörösességet és a finom ráncokat.

Kémiai hámlasztás

A kémiai hámlasztás során savas oldatot visznek fel a bőrre, amely eltávolítja a bőr felső rétegét, és ezzel együtt a sötétebb pigmentációt is. A hámlasztás után új, világosabb bőr nő vissza. A különböző típusú hámlasztások (például glikolsav, triklórecetsav) közül a bőrgyógyász választja ki a megfelelőt a páciens bőrtípusa alapján.

Krioterápia

A krioterápia során folyékony nitrogént alkalmaznak az öregségi folt halványítására, amely megfagyasztja és elpusztítja a pigmentált sejteket. Ezután a kezelt terület lehámlik, és helyén új, világosabb bőr nő vissza. Ez a módszer különösen hatékony lehet kisebb, elszórt öregségi folt kezelésére.

Mikrodermabrázió

A mikrodermabrázió egy mechanikus hámlasztó eljárás, amely apró kristályokat használ a bőr felső rétegének eltávolítására. Az eljárás serkenti a bőrsejtek megújulását és javítja a bőr textúráját, csökkentve az öregségi folt láthatóságát.

Fotodinámiás terápia (PDT)

Bár ritkábban alkalmazzák öregségi folt estén, a fotodinámiás terápia hatékony lehet súlyosabb pigmentációs problémák esetén. Ez a kezelés fényérzékenyítő anyagot és speciális fényforrást használ a pigmentált sejtek elpusztítására.

Megelőzés és utókezelés

Az öregségi folt kezelését követően fontos a megfelelő fényvédelem alkalmazása, hogy megelőzzük az újabb foltok kialakulását. A napvédő krémek (SPF 30 vagy magasabb) rendszeres használata és a napfény elkerülése a leghatékonyabb módja annak, hogy megőrizzük a kezelés eredményeit.

Összességében az öregségi folt terápiás lehetőségei közül a bőrgyógyász választja ki a legmegfelelőbbet, figyelembe véve a páciens bőrtípusát, a foltok súlyosságát és a kívánt eredményt.

Téma szakértői

Peterman Krisztina

Peterman Krisztina

kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta

Hírek

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

Rozácea, pattanásosság, hajhullás – tudta, hogy bőratka is okozhatja?

A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.

További részletek
Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Elvékonyodott, erősen hullik a haja? Stressz és betegség is okozhatja

Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Munkatársaink

Dr. Brezán Edina
Dr. Brezán Edina Bőrgyógyász - kozmetológus
Dr. Karászi Viktória
Dr. Karászi Viktória bőrgyógyász, nemigyógyász szakorvos
Dr. Vincze Ildikó
Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász, kozmetológus
Peterman Krisztina
Peterman Krisztina kozmetikőr, kozmetikus mester, szépség terapeuta
Dr. Szántó Hajnalka
Dr. Szántó Hajnalka bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
dr. Medgyesy Gábor
dr. Medgyesy Gábor sebész
dr. Csapó Zsolt PhD
dr. Csapó Zsolt PhD sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK