Az ótvar egy viszonylag gyakran előforduló fertőző bőrgyógyászati kórkép. Az ótvar egy bakteriális bőrfertőzés, amelyet a leggyakrabban a Staphylococcus aureus és a Streptococcus pyogenes baktérium okoz. Ez a betegség nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is előforduló betegség. A baktérium okozta szövődmények elkerülése érdekében mindenképpen fontos időben felismerni, elkülöníteni más hasonló bőrgyógyászati kórképektől, és hatékonyan kezeni.
Mely életkorban fordul elő a leggyakrabban az ótvar?
Milyen tünetekkel jár az ótvar?
Az ótvar differenciáldiagnózisa más bőrgyógyászati kórképektől
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
Az ótvar egy olyan bőrfertőzés, melyet a Staphylococcus aureus vagy a Streptococcus pyogenes baktériumok okoznak. Gyakran előfordul kisgyermekeknél, különösen óvodás korban-ugyanis itt a zárt közösség miatt gyorsan terjedhet, de egyes sportágak, mint például a birkózás, felnőtteknél is növelhetik az ótvar fertőzésének kockázatát. Az ótvar jellemző tünetei közé tartozik a bőrpír, a hólyagok, a pustulák (gennyes hólyagok) és a fájdalom. A kezelés általában antibiotikum tartalmú krémek vagy tabletták alkalmazásával történik, hogy megszüntessék a bakteriális fertőzést és enyhítsék az ótvar okozta tüneteket. A betegség globális terjedése 2010-ben mintegy 140 millió embert érintett világszerte, ami a világ lakosságának körülbelül 2%-át teszi ki. Felnőtteknél kevésbé gyakori, de előfordulhat.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az ótvar két fő kórokozója a Staphylococcus aureus és a Streptococcus pyogenes baktériumok.
Mindkét baktérium fokozott fertőzőképességgel rendelkezik, és könnyen terjedhetnek közvetlen érintkezés vagy fertőzött tárgyak útján. Az ótvar fertőzése a bőr sérülésein keresztül vagy egészséges bőrön is előfordulhat. A megfelelő higiéniai intézkedések, például a gyakori kézmosás és a fertőzött területek tisztán tartása, fontos szerepet játszik a fertőzés megelőzésében. Alig van olyan ember, aki ne találkozna élete során a szemölccsel, ezzel a legtöbbször vírus okozta bőrnövedékkel. Sokszor egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle, a házi kezelések, vény nélküli szerek nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Dr. Karászi Viktória, a Dermatica bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos elmondta, mit lehet ilyenkor tenni.Kapcsolódó cikkünk
Mi a teendő, ha otthon nem sikerül a szemölcs eltávolítás?
Az ótvar leggyakrabban az óvodáskorú gyermekeknél fordul elő. Ez általában a 2 és 5 év közötti korosztályt jelenti. Ebben a korosztályban azért is fordul elő gyakrabban az ótvar, mert a gyermekek közötti közvetlen érintkezés, a kisebb tér és a közös játékok során könnyen terjednek a fertőzések. Az óvodák és iskolák zsúfolt környezetet biztosítanak, ahol a baktériumok könnyen terjedhetnek, ezért az ótvar gyakran fordul elő ebben a korosztályban. Azonban, ahogyan korábban is említésre került, a felnőttek körében is ritkábban ugyan, de előfordulhat a fertőzés. A kontakt sportot gyakorlók körében például jóval gyakrabban fordul elő az ótvar.
Az ótvar leggyakrabban az orr környékén az arcon ás a száj körül jelentkezik, de emellett bármely testtájon megjelenhet.
Az ótvar leggyakoribb formájában apró, vöröses sebek jelennek meg a bőrön, melyeket mézsárga pörk fed be. Ezek a sebek általában viszketnek és fájdalmasak lehetnek. A pörkök általában a sebképződési folyamat részeként alakulnak ki, és a baktériumok által termelt anyagokkal és gennyel keverednek.
Az ótvar hólyagos formája esetén a bőrön víztiszta folyadékkal telt hólyagok jelennek meg. Ezek a hólyagok lehetnek apróak, csak néhány milliméter átmérőjűek, de akár nagyobbak is, elérve akár a mogyorónyi vagy diónyi méretet is. A hólyagképződést általában a baktériumok által termelt toxinok váltják ki. A hólyagok gyakran fájdalmasak és viszketnek is, és ha felrepednek, folyadék és genny ürül belőlük.
Egyes esetekben az ótvar pattanásszerű kiütéseket is okozhat a bőrön, amelyek vörös, gyulladt és fájdalmas képletek formájában jelentkeznek.
Ha az ótvart nem kezelik, a tünetek testszerte szétterjedhetnek, emellett pedig a fertőzés másokra is könnyen továbbterjedhet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a megfelelő kezelés és gondos bőrápolás mellett a gyógyulás után nem maradnak hegek a bőrön.
Az ótvar differenciáldiagnózisa fontos a helyes kezelés és a fertőzés terjedésének megelőzése szempontjából.
Az ótvar hajlamosító tényezői közé tartozik a rossz higiénia, az alultápláltság és a vérszegénység. Ezen kívül nagyobb gyakorisággal fordul elő az ótvar meleg éghajlaton élők között.
Az ótvar terjedése közvetlen érintkezés útján történik a fekéllyel vagy az orrban jelen lévő kórokozóval. A fertőzés lappangási ideje Streptococcus esetén általában 1–3 nap, míg Staphylococcus esetén 4–10 nap. Fontos megjegyezni, hogy a levegőben jelenlevő Streptococcusok nem okoznak fertőzést az egészséges bőrfelületen. Az ótvar terjedésének további módja lehet a fekélyek megvakarása, majd a közös tárgyak megérintése, ami hozzájárulhat a baktériumok további terjedéséhez.
Emellett gyakran úgynevezett impetiginizáció is előfordulhat, ami azt jelenti, hogy például egy viszkető, kivakart atópiás dermatitises bőr Streptococcus pyogenes vagy Staphylococcus aureus által felülfertőződik, és megjelennek a pörkös hólyagok. Ezért kell óvatosan vakarni a viszkető bőrfelszíneket.
Az ótvar kezelése kisebb tünetek esetén gyakran helyi kezeléssel történik. Az első lépés a pörkök leválasztása, azonban fontos kiemelni, hogy ezeket semmiképpen sem szabad lekaparni! A pörkök alatt gyakran nagy mennyiségben jelen vannak a fertőző baktériumok, ezért érthető, hogy a pörkre kenve a kenőcs nem képes hatékonyan érvényesülni, ráadásul a lekaparásuk továbbterjesztheti a betegséget.
A pörkleválasztás kenőcsökkel vagy borogatással valósítható meg. Ezután a hámhiányt fertőtlenítő ecsetelővel kell kezelni, majd gyulladáscsökkentő és hámosító kenőccsel kell bekenni, melyek többsége orvosi receptre kapható. Ezeket az érintett területeket, kivéve az arcot, bekötözve kell tartani. A sebkezelést mindaddig folytatni kell, amíg az utolsó pörk is eltűnik. Ekcéma tünetei, kezelése-Dermatica Központ Övsömör-Dermatica Központ Baktérium a vizeletben-Urológiai Központ Intim fájdalom- mi minden okozhatja?-Nőgyógyázati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az ótvar szövődményei közé tartozhat a nyirokérgyulladás, mely egy vörös csík formájában jelenhet meg a bőrön, gyakran kísérve a környéki nyirokcsomók megnagyobbodásával. Néha előfordulhat orbánc is. A legsúlyosabb szövődmény lehet vesegyulladás, ezért fontos, hogy a kiterjedt betegség alatt és a gyógyulás utáni két hétben is vizeletvizsgálatot végezzenek. A vesegyulladás időben történő felismerése és kezelése kulcsfontosságú a szövődmények megelőzése érdekében. Rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória
Bejelentkezés a doktornőhöz »
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.