Az övsömör (herpesz zoster) egy vírusos betegség, amely a Varicella zoster vírus (VZV) által okozott, és a bárányhimlő után alakulhat ki. Jellegzetessége a féloldali elrendezésű, fájdalmas bőrkiütés, amely az érintett ideg mentén terjed. Az övsömörrel gyakran jár együtt erős fájdalom, amelyet postherpetikus neuralgiának neveznek, és hosszú ideig fennmaradhat a kiújulás után.
Mik az övsömör esetén jelentkező tünetek?
Az övsömör differenciáldiagnosztikája más bőrbetegségektől
Az övsömör megjelenésének jellegzetessége
Szükséges-e vírusellenes gyógyszer alkalmazása az övsömör kezelése során?
Milyen szövődmények léphetnek fel az övsömör esetén?
Az övsömör (herpesz zoster) egy vírusfertőzés, amely a Varicella zoster nevű herpeszvírus okozta betegség. Ez a vírus ugyanaz, amely a bárányhimlőt is okozza. Miután valaki átesett bárányhimlőn, a vírus a szervezetben marad és inaktív állapotban pihen a ganglionokban. Az övsömör akkor jelentkezik, amikor a vírus később újra aktiválódik.
Az övsömör akkor alakul ki, amikor a VZV újra aktiválódik, általában évtizedekkel később. A pontos okok, amiért a vírus újra aktiválódik, nem teljesen tisztázottak, de egyes tényezők hozzájárulhatnak a folyamathoz, például:
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
Az övsömör tehát a bárányhimlő által okozott korábbi fertőzésből ered, és a VZV újraaktiválódásának eredménye.
A betegség legfőbb jellemzője a fájdalmas kiütések megjelenése a bőrön, amelyek általában egy oldalon, az érintett ideg mentén jelennek meg. A kiütések előtt gyakran érezhető a bőrön égő vagy bizsergő fájdalom. Az övsömör tünetei közé tartozik a hólyagokkal teli kiütések, bőrpír, viszketés és általános rossz közérzet.
Az övsömör gyakran az idősebb korosztályt érinti, de bármely életkorban kialakulhat.
Az övsömör tünetei a betegség különböző szakaszaiban változhatnak, de általában a következők:
Szabad-e napozni, sminkelni pattanásos bőrrel, megelőzhető-e valamilyen módon, hogyan kezelhető a súlyos akne?
Az övsömör (herpesz zoster) differenciáldiagnosztikája során az orvosnak ki kell zárnia más bőrbetegségeket, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak. A következőkben néhány olyan bőrbetegség vagy állapot, amelyek differenciáldiagnózisra kerülhetnek az övsömörrel szemben:
Az övsömör jellegzetes megjelenése során a kiütések és a fájdalom általában féloldali elrendezést mutatnak, követve a trigeminus idegek (V. agyideg) lefutását. A trigeminus három nagy ágra válik, amelyek különböző területeket fednek le az arcon:
Az övsömör esetén a kiütések és a fájdalom gyakran csak az arc egyik felén jelentkeznek, és az érintett terület az adott trigeminus ág lefutását követi. Ez a féloldali megjelenés kifejezetten jellemző az övsömörre, és segíthet az orvosnak a diagnózisban.
A féloldali megjelenés mögötti mechanizmus az, hogy a Varicella zoster vírus, amely az övsömör kialakulásáért felel, az idegek mentén vándorol, és amikor újra aktiválódik, az érintett idegszakaszon okoz tüneteket és kiütéseket. Az idegek érintettsége miatt az övsömör a test bármely részén megjelenhet, de mindig csak az egyik oldalon, „tisztelve” a középvonalat.
Az övsömör terápiája általában a tünetek enyhítését, a fájdalom csökkentését és a gyógyulás felgyorsítását célozza. A kezelés során fontos az időbeni beavatkozás, mivel a gyors kezelés segíthet csökkenteni a szövődmények kockázatát. A terápiás lehetőségek közé tartozik:
Igen, általában szükséges vírusellenes gyógyszerek alkalmazása az övsömör kezelése során, különösen, ha a kezelést az első 72 órán belül megkezdik. Ezek a gyógyszerek hatékonyak lehetnek a Varicella zoster vírus (VZV) ellen, amely az övsömört okozza. A vírusellenes kezelésnek több fontos célja van:
Fontos megjegyezni, hogy az övsömör kezelésének hatékonysága a kezelés időpontjától és a gyógyszerek rendeltetésszerű alkalmazásától függ. Minél korábban történik a kezelés, annál jobb eredmények várhatók. Mivel az övsömör szövődményekkel járhat, a vírusellenes gyógyszerek időben történő alkalmazása rendkívül fontos a betegség kezelésében.
Az övsömör (herpesz zoster) egyes esetekben szövődményeket okozhat, különösen akkor, ha a kezelés nem megfelelő vagy későn kezdődik. Néhány lehetséges szövődmény közé tartozik:
A szövődmények kockázatát jelentősen csökkentheti a megfelelő kezelés és a vírusellenes gyógyszerek időben történő alkalmazása. Az időben beadott védőoltások is segíthetnek a szövődmények megelőzésében. Ha valaki övsömör tüneteit észleli, fontos az orvossal való konzultáció és a megfelelő kezelés megkezdése a szövődmények minimalizálása érdekében. Rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória
Bejelentkezés a doktornőhöz »
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.