Az akne, azaz pattanás sokakat érintő bőrbántalom. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a serdülőket sújtja ez a bőrpanasz. Pattanás akkor jön létre a bőrön, hogyha a faggyúmirigyek kivezető nyílásai valamilyen okból eltömődnek – ez általában be is gyullad. Az aknés bőr egy meglehetősen összetett probléma, hátterében számos dolog állhat.
Pattanás, orvosi nyelven akne, a faggyúmirigyek krónikus gyulladása. Megjelenése elsősorban a faggyúmirigyekben gazdag területekre lokalizálódik (arc, mellkas, hát felső része). Kialakulásában több tényező játszik szerepet, legfontosabb ezek közül a férfi nemi hormonok fokozott termelődése. Ezért is jellemző a pattanás megjelenésére a serdülőkori kezdet, amikor a nemi mirigyek elkezdik hormontermelésüket, és a hormonszintek még nem álltak be a végleges egyensúlyba. A pattanás előfordulása függ a nemi hormonok vérszintjétől, és a faggyúmirigyek hormonérzékenységétől.
Pattanás akkor alakul ki, ha a faggyúmirigyek felső nyílása eltömődik, begyullad. Mindez nagyobb eséllyel történik meg, hogyha fokozott a szervezet faggyútermelése. Akne csak a test szőrrel fedett területein jöhet létre. A serdülők körében azért annyira gyakori a megjelenésük, mert az ekkor végbe menő fizikai változásokat előidéző hormonok növelik a faggyútermelést is. Serdülőkorban az emberek 85%-ának pattanás jelenik meg az arcbőrén.
Amikor megfelelően működik a szervezet, akkor a faggyú a nyílásokon, pórusokon keresztül távozik a szervezetből, és a bőr felszínén képez egy réteget. Azonban, hogyha a pórusok eltömődnek a Propionbacterium acnes baktérium gyorsan elszaporodik. Ekkor az egyensúly fenntartása érdekében a szervezet a baktériumok ellen védekezni kezd, aminek természetes módja a fehérvérsejtekkel való bekebelezése és eltávolítása a nem kívánt baktériumoknak. Ebben az esetben jelenik meg a bőr felszínén kitüremkedő pattanás, ami gyulladásban áll, ezért piros.
A pattanás kiváltó okai lehetnek:
Amennyiben az aknék a serdülőkor után nem múlnak el, úgy a kozmetikai kezelésen túl érdemes felkeresni bőrgyógyász szakorvost, és felderíteni, hogy mi áll a pattanásos bőr hátterében. A diagnózist felállítva az orvos eldönti, hogy elegendő a bőr kozmetikusi kezelése, vagy szükséges szakorvosi kezelés is.
A pattanás nem más, mint egy kis göb, fehéres gennyel a közepén zárt mitesszer. A pattanások eltérőek, van gennyes akne, csomó és hólyag.
A pattanások gyógyulásakor hátra maradhat heg, így a házi praktikákon túl érdemes igénybe venni kozmetikus és szakorvos segítségét is szükség esetén.
A pattanásos bőr kezelése bizonyos életviteli alapelvekre épül. A kezelés része az egészséges táplálkozás, a zsírban és cukorban gazdag táplálék kerülése. Ezek helyett rostokban gazdag táplálékot, gyümölcsöket, zöldségeket és sovány húsokat kell fogyasztani. A pattanás kezelése nem csak a helyes étkezésre épül, hanem fokozott figyelmet igényel a bőrápolás területén is. Ebben az általános rutinon túl (gyakori kéz- és arcmosás, smink kerülése). Érdemes kozmetikushoz fordulni és célzottan alkalmazni kozmetikai kezeléseket. Emellett sokszor a kívánt gyógyuláshoz elegendő valamely A-vitamin származék, de gyakran szükséges baktérium ellenes szerekkel való kombinációjuk. Ezek a faggyúmirigyek kivezető nyílásait szűkítik és gátolják a baktérium túlszaporodását. A kozmetikus által végzett szakszerű arctisztítás látványosan javítja az arcbőrt.
Gyógyszeres kezelés esetében három különböző típusú gyógyszer felhasználása lehetséges:
A helytelenül kezelt pattanásos bőr nagyon sok problémát okozhat. Azon kívül, hogy az éktelenkedő pörsenések nem szépek, fájdalmasak is lehetnek. Az aknék kinyomkodása, pedig maradandó pattanásos hegeket okozhat. A kozmetikus a túlszáradt bőrt hidratáló, nyugtató hatású természetes készítményekkel ápolja. A szakszerű és rendszeres arctisztítással, bőrápolással a gyulladt, pattanásos bőr megszépíthető, a pattanás / akne pedig hegmentesen eltűntethető. A már gyógyuló akne utáni hegek is eltüntethetőek.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.