A skarlát a bőrkiütéssel járó, főként gyermekeket érintő betegségek közé tartozik. Talán nem túlzás azt mondani, hogy hagyományosan ez a legrettegettebb betegség közülük, ugyanis komoly szövődményeket okozhat. A skarlát szinte mindig torokfájással és magas lázzal jár, valamint élénkvörös bőrkiütések is jelentkezhetnek. Szerencsére napjainkra a skarlát egy jól kezelhető betegséggé vált az antibiotikumnak köszönhetően. A sikeres kezeléshez viszont fel kell tudni ismerni korán a tüneteket, így a következő cikkben részletesen be is mutatjuk a skarlát betegségét.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Dermatica Központban
Milyen betegség a skarlát?
Hogyan terjed a skarlát?
Milyen tüneteket okozhat a skarlát?
Hogyan jellemezhetőek a skarlát okozta bőrkiütések?
Milyen szövődményeket okozhat a skarlát?
Hogyan vizsgálható ki a skarlát?
Hogyan történik a skarlát kezelése?
A skarlát egy bakteriális eredetű fertőző betegség, amelyet a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okoz. A betegség egyik legjellemzőbb tünete a vörös bőrkiütés, de a tünetei közé tartozik még a torokfájás, láz, fejfájás, hányinger, hányás és gyengeség érzése is. A skarlát főként az iskolás korú gyermekek körében fordul elő, és könnyen terjed az iskolai közösségekben. Egykor súlyos gyermekbetegségnek számított a skarlát, mára azonban az antibiotikumos kezeléseknek köszönhetően már kevésbé fenyegető. Ez viszont csak akkor igaz, ha hamar felismerésre kerül a betegség, és megkezdődik a szakszerű kezelése. Kezeletlenül hagyva ugyanis a skarlát károsíthatja a szívet és a veséket és komoly szövődményeket okozhat.
Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18
A skarlát betegségét az A csoportú streptococcusok közé tartozó Streptococcus pyogenes okozza. Ez a baktérium számtalan betegségért felel, fertőzést okozhat például a torokban, orrban és a bőrön. A Streptococcus pyogenes tehát a skarlát mellett más betegségeket is okozhat, az által okozott fertőzések közé tartoznak a következők:
Skarlát esetén ez a baktérium egy speciális toxint bocsát ki, amely a skarlát jellegzetes bőkiütéseit és a vörös nyelvet okozza. A skarlát egy nagy fertőzőképességű betegségnek számít. Cseppfertőzéssel terjed a fertőzött személy köhögésekor vagy tüsszentésekor felszabaduló cseppek útján. A skarlát lappangási ideje - az expozíció és a megbetegedés közötti idő - általában 2-4 nap.
A skarlát kórokozói könnyebben terjednek a szoros kapcsolatban álló emberek, például családtagok, gyermekcsoportok vagy osztálytársak között. Éppen ezért a skarlát előfordulása az 5 és 15 év közötti gyermekek körében a leggyakoribb. A skarlát bőrtünetei leggyakrabban torokgyulladás után jelentkeznek. Néha skarlát előfordulhat bőrfertőzés, például impetigo után is. Érdemes tudni azt is, hogy az emberek többször is elkaphatják a skarlátot.
A skarlát által okozott tünetek a következőek lehetnek:
A skarlát bőr tünetei általában 1-2 nappal a torokfájás és az első tünetek megjelenése után jelentkeznek, de előfordulhat, hogy csak a láz lecsökkenése után. A skarlát bőrtünetei akár az egész testet érintik. A kiütések általában fentről lefelé a nyak irányából terjednek a törzsön, majd a végtagokra. A skarlát általában finom, pikkelyszerű, piros foltok formájában jelenik meg a beteg gyermek bőrén. Ahhoz hasonló képet mutat, mintha leégett volna a gyermek. A bőr érintése sima és kicsit meleg lehet.
A skarlát jellegzetes kiütései segítenek a betegség diagnosztizálásában. Fontos azonban elkülöníteni a skarlátot más, hasonló kiütéseket okozó és főként gyermekeket érintő betegségektől. A skarlát bőrtüneteihez hasonló kiütéseket okozhatnak a következő betegségek is:
Bárányhimlő: nem csak kiütéseket okozhat - Gyermekgyógyászati Központ
Piros kiütések a bőrön? 6 gyakori betegség, ami okozhatja - Dermatica Központ
A gyermekgyógyász válaszol: lázcsillapítás csecsemőknél és gyerekeknél - Gyermekgyógyászati Központ
Mit szedjünk torokgyulladásra? - Fül-orr-gége Központ
Az antibiotikum kezelésnek köszönhetően a skarlát ritkán okoz szövődményeket. Mégis előfordulhatnak szövődmények, hogyha a skarlát a test más részeire is átterjed. A skarlát szövődményei közé tartoznak a következők:
A skarlát azonosításához általában fizikális vizsgálatot végez az orvos, valamint mintát vesz a torokból, hogy pontosan ki tudja mutatni a skarlát kórokozóját. A fizikális vizsgálat során az orvos megvizsgálja gyermek torkát, manduláit és nyelvét. Megtapogatja gyermeke nyakát, hogy megnagyobbodtak-e a nyirokcsomók, valamint megvizsgálja a bőrkiütéseket is. Ezt követően a skarlát azonosítása érdekében mintát vehet az orvos egy vattapálca segítségével. A streptococcus gyors teszt gyorsan azonosítja a baktériumot. Ha a gyorsteszt negatív, de erős a gyanú a skarlát irányába, az orvos laboratóriumi tenyésztésre is elküldheti a mintát, ez viszont hosszabb időt vesz igénybe.
Skarlát kezelése antibiotikummal történik. Az antibiotikumok elpusztítják a fertőzést okozó baktériumokat a szervezetben, valamint lerövidítik a betegség időtartamát. Az antibiotikumok emellett megakadályozzák a fertőzés terjedését és a szövődmények kialakulását is. Fontos, hogy pontosan betartsa a gyermeke az antibiotikum szedésének utasításait, hogy teljesen megszűnjön a skarlát betegsége. Ha idő előtt abbahagyja az antibiotikum szedését, megmaradhatnak a skarlát kórokozói és később további problémákat okozhatnak. Az antibiotikum nem megfelelő szedése esetén tehát nő a korábban említett szövődmények előfordulási esélye. A láz és a torokfájdalom csillapítása érdekében vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is adhatóak a gyermeknek, például ibuprofen. Rendelés típusa: Rendelési helyszín: Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória
Bejelentkezés a doktornőhöz »
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.