A szemölcs apró bőrkinövést jelent, ami leggyakrabban a kezeken vagy a talpon fordul elő. A bőr vírusos fertőzése miatt alakul ki, így másokat is meg tud fertőzni a szemölcs bőrkontaktus vagy közös tárgyak, például közös törölköző használat révén. Habár a szemölcs tünetei fájdalmasak és zavaróak lehetnek, érdemes tudni, hogy a szemölcs egy jóindulatú bőrkinövés és a legtöbb esetben ártalmatlan.
Mit jelent a szemölcs?
Mik a szemölcs különböző típusai?
Hol fordul elő leggyakrabban a szemölcs?
Hogyan alakul ki a szemölcs?
Mit lehet tenni, hogy megelőzzük a szemölcs kialakulását?
Hogyan kezelhető a szemölcs?Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
A szemölcs egy jóindulatú bőrkinövések, amit leggyakrabban a humán papillomavírus (HPV) okoz. A HPV-nek több mint 100 altípusa létezik, ezek közül csak néhány felelős a szemölcs kialakulásáért, míg más típusok más betegségeket (például méhnyakrákot vagy péniszkarcinómát) okozhatnak. A szemölcs kialakulásában főként a 2-es, 3-as és 4-es típusú HPV veszt részt. A szemölcs bárhol kialakulhat, ahol bőr borítja a testet, de akár nyálkahártyán (például a száj belsejében) is létrejöhet. A közönséges szemölcs apró, szemcsés bőrkinövésként írható le, amely leggyakrabban az ujjakon vagy a kézen fordul elő. Általában érdes tapintású a szemölcs és gyakran apró, fekete pöttyökkel tarkított, amik az alvadt vérereket jelölik. A szemölcs érintéssel vagy közös tárgyak használata révén terjedhet, kialakulása akár 2-6 hónapig is eltarthat. A leggyakoribb, hogy 16-20 éves korban alakul ki a szemölcs, ezt követően a szemölcsök előfordulása rohamosan csökken. A bőrsérülések elősegítik a vírus megtelepedését, így például körömrágás vagy sérülés nyomán a szemölcs halmozódhat. A fokozott izzadás, bokasüllyedés, a láb deformitásai a talpi szemölcs kialakulását segítik elő.
A szemölcs egy ártalmatlan bőrbetegség az esetek többségében, ami idővel magától is elmúlik. Sokan azonban úgy döntenek, hogy eltávolítják ezt a bőrkinövést. Elhelyezkedésétől függően ugyanis zavaró vagy kínos lehet a szemölcs, és néha fájdalmat is okozhat. Habár a szemölcs sokszor makacs, szerencsére számos kezelési lehetőség van, amik segíthetnek megszabadulni tőle.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A szemölcs csoportosítható az alapján, hogy hol helyezkedik el, milyen a megjelenése és hogy melyik HPV-törzs okozza. Ezek alapján a szemölcs számos típusa különíthető el, az elkülönítés pedig segíti még pontosabban leírni a bőrbetegséget és még pontosabb kezelést javasolni. A szemölcs típusai a következők lehetnek:
Az allergiás bőrbetegség egy általános megnevezés, amelynek többféle megnyilvánulási formája ismert az atópiás dermatitisztől az ekcémáig. Közös bennük, hogy bőrtüneteket, heveny vagy visszatérő bőrgyulladást, kiütést, viszketést okoznak. De vajon mi okozza a tüneteket? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus a differenciál diagnózis jelentőségére és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga - vagy durva felülete miatt barnás színű - érdes felszínű göbcse. Általában nem viszket és gyulladást sem okoz a szemölcs, valamint csak akkor fáj, ha valami miatt megsérül vagy bereped. A köröm alatt kifejlődő szemölcs, valamint a talpi szemölcs azonban fájdalmas lehet.
A szemölcs főként a talpon, a kéz háti felszínén vagy ritkábban az arcon fordul elő. Gyermekeknél gyakori még a térd-táji szemölcs, de lényegében bármelyik testtájon megjelenhet. A szemölcs megjelenési formája az arcon és nyálkahártyákon eltérő. Az arcon (esetleg a nyakon), állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek; míg a külső szeméremtesten, a péniszen és a végbélnyílás környékén megjelenő (anogenitális) szemölcsök kis, karfiolszerű kinövések, amik általában fájdalmatlanok, de gyakran irritálhatják az érintettet.
A szemölcs kialakulásáért több, mint száz vírusfaj felelős, legtöbbjük a HPV-k csoportjába tartozik. A szemölcs vírusa nagyon könnyen fertőz, és az uszodák, strandok vizében könnyedén terjed. A szemölcs bőrön lévő, alig látható sérüléseken keresztül is terjedhet, amihez elég a közvetlen bőrkontaktus, például egy kézfogás. A bőrön keletkezett repedések, horzsolások és a körömrágás elősegíti a szemölcs vírusának a megtelepedését. Érdemes azonban tudni, hogy minden ember immunrendszere másképp reagál a HPV-re. Így nem feltétlenül alakul ki szemölcs a HPV-vel történő érintkezés során, viszont elősegíti a szemölcs kialakulását a gyengült immunrendszer, például a HIV/AIDS-ben szenvedők vagy szervátültetésen átesettek esetén.
Gyakori még, hogy közös tárgyak, például törölköző vagy borotva használata során terjed át a szemölcs vírusa az egyik félről a másikra. A HPV egyes törzsei szexuális érintkezés útján terjednek (nemi szervi szemölcs). Fontos, hogy szemölcsöt soha ne vakarjunk, mert így szétszórhatjuk a vírusok millióit más bőrfelületekre, és további szemölcs alakulhat ki egy újabb helyen. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A szemölcs kialakulásának megelőzéséhez érdemes erősíteni az immunrendszerünket egészséges életmóddal, elegendő alvással és testmozgással. Azonban az erős immunrendszer sem jelent 100%-os védelmet a szemölccsel szemben. Mindig figyeljünk oda uszodákban, strandokon és sportközpontokban, hogy más papucsát és törölközőjét ne használjuk! Ne érintsük meg és ne piszkáljuk más vagy a saját szemölcsünket, mert ezzel átvihetjük a vírust a test más pontjaira is. Kerüljük a szemölcs területének borotválását is. Segíthet továbbá a szemölcs megelőzésében, ha ápolt bőrfelületet, védőréteget hozunk létre, amin nehezebben telepszik meg a vírus. Ebben segít a körömrágás kerülése, és a hidratáló krémek használata, amik révén elkerülhető a száraz, repedezett bőr.
A szemölcsök kezelés nélkül néha évekig megmaradnak és gyakran tovább szaporodnak vagy megnőnek. Máskor spontán, hirtelen, nyom nélkül el is tűnhet egy szemölcs. Nem érdemes azonban erre várni, ha zavaróak a szemölcs tünetei. A szemölcs eltávolítás a szemölcs típusától és elhelyezkedésétől függ. Ha zavaró a szemölcs, és fájdalmat vagy esztétikai problémát okoz, érdemes bőrgyógyász szakorvossal konzultálni első lépésben. A bőrgyógyász többféle kezelési javaslatot is adhat, a szemölcs eltávolítása történhet:
A szemölcs eltávolítás szinte fájdalommentes, de felületi érzéstelenítés is alkalmazható az eljárás során. A budapesti bőrgyógyászatunkon számos lehetőség van a szemölcsök kezelésére és eltávolítására. A Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika magánrendelőben felnőttek és gyermekek estében egyaránt elérhetőek a következő szolgáltatások:
Rendelés típusa:
Rendelési helyszín:
A bőratkák, vagyis a Demodex atkák számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszanak, mégis gyakran előfordul, hogy a rozáceával, gyulladt pattanásokkal, hajhullással küzdők évekig keresik a segítséget a problémájukra, és csak sokára derül ki, hogy a bőratkáktól kell megszabadulni. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, hajgyógyász beszélt ennek lehetőségeiről.
Telogen effluvium a neve annak a hajhullás típusnak, amely gyakran erős stressz hatására jelentkezik, és amelynek jellemző tünete a haj elvékonyodása, illetve a főként fejtetőn jelentkező hajvesztés. A jelenség akut és krónikus formáiról, a kiváltó okokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.